Плодовете и зеленчуците са задължителни за балансираното хранене. Дори през зимния период трябва да си набавяме нужните витамини от тях. Но как да съхраним плодовете и зеленчуците от градината през цялата зима или поне през по-голямата част от нея?
Вярно е, че целогодишно в супермаркетите вече се продават всякакви плодове и зеленчуци, но те по никакъв начин не могат да се сравняват с продуктите, които сме си отгледали сами. Много лесно можете да съхраните ябълките, например и то за един доста дълъг период от време.
След като са обрани, достатъчно е да ги сложите в щайга на един ред. Не забравяйте, че съхраняването на плодове може да се случва само ако те не са наранени външно – такива по-добре консумирайте веднага, тъй като със сигурност бързо ще загният.
Можете да наредите под самите плодове слама, другият по-лесен вариант е да увиете всяка ябълка в парче вестник или хартия. Увити така, ябълките ще издържат дълго време - по този начин, когато са завити в хартия, ще се задържи развитието на микроорганизмите. Изолирани една от друга ябълките трудно ще си предават загниването.
Така ще можете да ги оставите годни за ядене още няколко месеца. Хубаво е освен това да държите плодовете на хладно място – ако имате къща, най-добре да бъде в мазето. Целта е плодовете да не бъдат огрявани от слънчева светлина.
В случай, че живеете в жилище, можете да съхранявате ябълките на терасата, като отново трябва да изберете място, което не се огрява от слънчева светлина. Температурата на мястото, където сте сложили ябълките, не бива да бъде повече от десет градуса или пък да пада под нула.
За да не замръзнат, хубаво е да завиете ябълките с някакво подходящо старо одеяло. Ако поставите пък глави чесън между ябълките, това ще ги предпази от преждевременно загниване.
Последното условие, за да издържат ябълките дълго време и да бъдат годни за консумация е да проверявате периодично дали между всички няма някоя загнила. Ако все пак има такава трябва разбира се да се изхвърли.
Коментари