Сигурно имате черен чай в кухнята, както и популярния зелен чай. Но колко често си купувате бял чай? Той има по-голяма популярност от зеления сред почитателите на напитките, които са не само вкусни, но и полезни.
Белият чай се смята за един от най-изисканите и скъпи сортове чай, и е разпространен най-вече в Китай, където го ценят много. Според древна легенда китайският император Шън Нун се разхождал замислено из градината пред двореца си. Той изобщо не забелязал, как в чашата му с топла вода паднали няколко листенца то чаеното дърво.
Когато опитал напитката, бил потресен от нежния аромат и изтънчения вкус. Тайната на белия чай е в неговото събиране и в обработката му. Листенцата на белия чай могат да се събират само в продължение на няколко часа и то само през два дни в годината – през април и през септември.
При обработката на чая процесът на ферментация на чайните листенца е сведен до минимум, за да се запазят всички полезни вещества и витамини. Белият чай е доста капризен, що се отнася до транспортирането му, което го прави още по-скъп. Цената му е между 100 и 3000 долара за килограм.
Белият чай не напразно се смята за еликсир на младостта, тъй като е мощен имуностимулатор, продължава младостта на кожата и има антибактериални свойства. Ако водите напрегнат живот и сте заети с мисловна дейност, белият чай ще ви помогне лесно да се възстановите от умствената умора.
Освен това белият чай помага за бързото сваляне на килограмите, тъй като пречи на увеличаването на адипоцитите – клетките, от които се образува мастната тъкан. За да запази белият чай аромата си, трябва да се съхранява в сухо помещение.
Той се запарва в керамичен, порцеланов или стъклен чайник, при температура на водата около 60-70 градуса. Не се пропоръчва запарването да продължава повече от минута, защото чаят става горчив.
Коментари