Към състава на продуктите съм забравила да спомена картоф. Прибавете 1 бр./ голям или 2 бр., ако са по-малки/, нарязан на средни кубчета. Прибавя се заедно със сотираните зеленчуци и обезкостеното пилешко месо в бульона.
Радвам се, че сте заинтригувана от рецептата. Смея да твърдя, че супите са ми слабост в кулинарията. Тяхното разнообразие от невероятни съчетания на съставки ги правят любимо ястие, най-вече в студените дни. Добавянето на крутони, кашкавалени брускети или макаронени изделия ги правят по-питателни и вкусни. Поздрави!
Успех и да Ви е сладко! вариациите с колбаса са различни. Приготвяла съм я с чоризо. Чесновият мупривкус се допълва чудесно с граховото вариво, а супата е по-питателна. Често променям рецептите, като прибавям или променям даден продукт или съставка в ястието, според вкусът ми. Така генерираме и нови идеи за рецепти.
Така е Вили! Децата трудно приемат напитки, които горчат или вкусът им е по-различен. Когато са болни, те са кисели и без апетит. Тази напитка е сладка и може да мине като детски сироп. Съчетана с подсладен билков чай или течности, които детето предпочита, витамини и рибено масло, вирусите бързо отминават.
Благодаря ти Марчела! Да, понякога щипката любов не винаги е достатъчна. Затова избрах Коледните празници, за да приготвя за първи път това ястие. Преди това разгледах няколко предложения на прекрасни кулинари. Подбрах от всички съставките, които са по моя вкус. Ани Шакарян не слага ориз, но пък в рецептата на Аршмик присъства, а е и по-близко до нашата традиционна кухня. Промених и подправките, защото босилекът и копъра за мен изобщо не се вързват с вкусът на киселото зеле. Следващият път ще премахна и кориандъра, кимионът и ригата или чубрицата ми допадат. Приготвих си заготовките от предният ден - ориза се сварява, а останалите варива / ако домакинята не разполага с време/ може да се използват готови, закупени в буркан. Затова арменците приготвят Пасуц по Коледа или Великден. За добрата чиния са важни съставките. Е, и времеее! Поздрави!
Уау! За това вълшебство феята на зъбките ще се изяде от яд, че няма да го опита, ха-ха! Ще ѝ отстъпим физалиса. Той е същинска съкровищница от ценни за организма вещества.
Доволна съм от нея, Танечка! Препоръча ми я доц. Обрецова, при последния ни курс по медицинска козметика. Винаги съм предпочитала фитотерапията, като алтернативен метод за почистването на лицето на моят тинейджър. Изборът на състав и комбинация на билките / отвари, титктури, и др./е толкова богат и разнообразен, а тяхното приложение- необятна тема. Но пък препоръчителна пред химията и нейните аналози! Поздрави!
Към тази чудесна маска се прибавя малко шипково брашно и 1-2 капки масло от чаено дърво.
След действието на маската лицето се обтрива с тампон, напоен с розова вода. Съдържанието на витамин "С" в шипковото брашно и лимоните спомага за свиването на порите, а ефектът на чаеното дърво е известен с мощните си антибактериални, противогъбични, антивирусни и имуномодулиращи свойства. При наличие на акне, кожата се почиства с тоник от чаено дърво.
Към тази чудесна запарка можете да прибавите мащерка и подбел. Характерно за тези билки е, че се прилагат при всички видове кашлица. Лечебното им действие е противовъзпалително, облекчаващо бронхите и благоприятстват отделянето на секрети. Ефектът се дължи на етеричните масла в билките и танина в тях, както и на други хим. съставки. Правилно комбинирани по състав са чудесно допълнение при упорита кашлица и ларингит.
Привет и за много години! Съставките са спазени, но с нотка домашна интерпретация. Уточнила съм в заглавието ".....по моя рецепта". Не си представям 100 рецепти с едно и също изпълнение. Матрицата е в кулинарните рецептурници. Аз обичам да разчупвам еднообразието с нещо от себе си и то да бъде в синхрон -първо по вкус, после текстура и кулинарна обработка, визията също е от значение за мен. За моцарелата не съм знам, но пък са консумирали качествено сирене. Поздрави!
Моите коментари