Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ето колко полезни са всъщност морковите

Ето колко полезни са всъщност морковите

Мария СимоваМария Симова
Автор
50620k
Ето колко полезни са всъщност морковите

Морков, наричан още заешки картоф, продукт на младостта, краля на красотата и дори лакомството на джуджетата. Този зеленчук е незаменим източник на антиоксиданти, минерални вещества и елементи.

В състава си той включва около 30 нужни за нашия организъм вещества. Каротинът, може би е най-известният от тях. Жълто-оранжевата боя се съдържа не само в плода, но и в стеблата и корените на морковите. Тя подобрява функцията на белите дробове, нормализира обмяната на веществата има положителен ефект върху умственото и физическото развитие.

Основната ценност на каротина е подобряване на зрението. Не се надявайте на чудо: нереалистично е да се оправи късогледство с помощта на морковите, но трябва редовно да се осигурят полезни микроелементи за очите. Според учените тези, които редовно ядат моркови, намаляват риска от катаракта с 40%. В допълнение към каротина зеленчукът съдържа фитоен, фитофлуен и ликопен – антиоксиданти, които облекчават стреса, предпазват кожата от ефектите на свободните радикали, забавят процеса стареене, подобряват състоянието на косата. Така че, когато ви е тъжно, не дъвчете шоколадово блокче, а хрупкайте моркови.

Морковите са полезни за зрението

В суров вид морковите укрепват венците, предотвратяват образуването на мазнини и се справят с авитаминозите.

Доколко са полезни варените моркови?

Помагат при дисбактериоза. Коренът ще помогне за решението на някои интимни проблеми – ефективно се бори млечница и подобрява лактацията при кърмещи майки.

В малки количества морковът съдържа също пантотенова и аскорбинова киселина, мастни и етерични масла, витамини от група В, магнезий, калций, калий, натрий, фосфор, сяра и цинк. Всъщност вие получавате много важни витамини от консумацията на моркови, без да навредите на фигурата си (има 32 калории в 100 г моркови).

Моркови

Бъдете внимателни! Морковът има малко противопоказания, но те наистина съществуват. Бременните жени трябва да ги ядат на празен стомах, и то не повече от два броя на ден. В противен случай бета-каротинът, който се превръща във витамин А, може дори и да навреди на плода. Не се препоръчва при заболявания на храносмилателната система.

Независимо от факта, че морковите са диетичен продукт, те съдържат много захари: глюкоза, нишесте, пектин и други. Ето защо не се препоръчва храненето с хрупкавите моркови във вечерните часове на деня.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest