Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Крият ли опасност суровите рибни продукти?

Крият ли опасност суровите рибни продукти?

Сурови рибни продукти

Има няколко практични причини, поради които хората подлагат рибата на термична обработка, преди да я консумират. Готвенето на определена температура убива бактериите и паразитите, които могат да причинят болести. Въпреки това обаче, някои обичат вкуса и текстурата на суровата риба. Особено популярно е тя се консумира в сушито – у нас най-често рибата е маринована или преминала през поне лека термична обработка, но в класическата японска рецепта тя е сурова.

Освен в японското суши сурова риба се използва и при приготвянето на сашими и в италианското ястие карпачо. Популярна е и в някои части на Америка и Европа. Ако сте почитатели на суровата риба, предлагаме да прочетете малко повече за рисковете, които тя може да крие.

На първо място са паразитните инфекции. Някои не причиняват големи проблеми, но други нанасят големи щети в дългосрочен план, особено в тропическите страни. Описторхозата е такъв пример. Този паразит нанася проблеми върху жлъчката и панкреаса. Дифилоботриозата е друг вид инфекция. Тя се нарича рибна тения и /както е ясно от името/ се хваща именно от зле сготвена или сурова риба. Това заболяване не предизвиква симптоми, но за сметка на това тенията е сред най-дългите тении, засягащи хората, като дължината ѝ може да достигне до 15 метра. Симптомите –болка в корема, диария, световартеж, изтръпване на крайниците и слабост. Друг признак са ниските нива на витамин B12.

Освен паразитни можем да развием и бактериални инфекции в следствие на консумацията на сурови морски дарове. Симптомите са като на хранително натрявяне, като опасни са бактериите на листерията. Салмонелата пък е най-популярната инфекция. По тази причина съветът към бременните е никога да не консумират сурова риба, без значение дали са почитатели на японската кухня, защото инфекциите може да са опасни за плода.

Сурова Риба

Суровата риба има замърсявания. Обикновено те се премахват при термична обработка. Най-много те са в сьомгата. Една от причините е, че тази сьомга, която консумираме, е от развъдници. Живакът, например, е риск, с който трябва да сме наясно. Проучванията показват, че отровното вещество е с 50% по-малко в сготвената риба.

От друга страна, суровата риба има и своите ползи. Количествата на омега-3 в нея са по-големи. Не е за подценяване и културата на различните страни, която традиционните за тях ястия пазят. В случай че обичате да консумирате рибните продукти така – купувайте ги единствено от проверени източници.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest