На въпроса как пием чая си, всеки отговаря различно, но винаги отговорите съдържат названията на хранителни продукти - мляко, захар или мед, но никога милиарди частици пластмаса. Те обаче са в телата ни, независимо дали ги споменаваме, или не. Защо и как става това?
Производителите масово заменят хартиените пликчета за чай с пластични, които наричат копринени. Всъщност в тях няма коприна. Найлонът и полиетилентерефталатът, познат с абревиатурата си РЕТ, са материалите за производство. РЕТ е пластичен полимер, който можем да намерим и в пластмасовите бутилки за вода.
Целта е заздравяване на пликчетата за чая. Тази практика обаче е не само лоша, но и опасна. Пликчетата са вредни за околната среда. Наскоро проведено изследване показва, че те отделят милиарди частици микропластмаса в чашата чай. Според специалистите причината е, че микропластмасата се нагрява до точка, близка с тази на кипене, при запарването на чая.
Как се отразява това на организма?
При изследването учените поставят водни бълхи във вода с различна концентрация на микропластмаса. Опитните образци не умират, но показват промени на анатомично и поведенческо ниво, които подсказват за токсичния ефект на пластмасата върху тях.
Какви ще бъдат ефектите върху човешкото тяло, все още не е изяснено. Световната здравна организация излезе със становище, че микропластмасата в питейната вода няма да има негативен ефект върху здравето. Заключенията обаче са на база на недостатъчна информация, както признават от организацията.
Ако се замислим, микропластмаса има навсякъде около нас. Тя е както в дъждовната вода на континентите, така и в снега на Арктика и във всички продукти, които ползваме в ежедневието. Няма как в храносмилателната система на всеки съвременен човек да не са попаднали тези частици, без значение дали пие чай или не.
Друго изследване от тази година установява, че средностатистическият човек в урбанизираното съвременно общество приема над 70 хиляди частици микропластмаса годишно. Друго паралелно проучване доказва, че в изпражненията на човека може да се открие много от тази материя.
Коментари