Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Малтитол - същност и какво трябва да знаем

Малтитол - същност и какво трябва да знаем

Малтитол

Срещали ли сте Е965 и знаете ли какво се крие зад това обозначение? Става въпрос за заместител на захарта - последната е един от най-вредните продукти, виновни за редица заболявания. Какво получаване от малтитола, има ли и вреди от него?

Какво е малтитолът по своята същност?

Малтитолът, наричан също малтит, представлява натурална хранителна добавка. Тя се добива от полуфабриката малтитолов сироп чрез нагряването и карамелизирането му. Самият малтитолов сироп съдържа 80% малтит.

Останалите вещества са основно сорбити. Сиропът е резултат на прости химически реакции - хидролизата на нишестето и насищането му с водород.

На вкус продуктът е по-слабо сладък от захарта. Все пак той е калоричен подсладител, но калориите все пак са два пъти по-малко, отколкото в бялата захар.

Малтитол - същност и какво трябва да знаем

Той е много добре разтворим продукт във водата, но не толкова в спирт. При термична обработка има незначителни промени във вкуса му.

Може да се намери в бял цвят или в леко жълтеникав. Всички страни са го разрешили за употреба.

Употребата на малтитола при захарен диабет заслужава особено внимание. Може да се използва при всеки тип, тъй като покрива нормите, следени при заболяването. Гликемичният му индекс е два пъти по-нисък от този на захарта и се усвоява бавно в кръвта, което е важно за диабетиците. Хората с затлъстяване също могат да го използват.

Не е подходящ продукт за болни от хиперинсулинемия.

Веществото не се възприема от тялото като бърз въглехидрат и затова черният дроб не трупа мазнини, когато го разгражда.

Може да се ползва с успех от тези, които са зависими от захарта и искат да се избавят от това.

Какви са ползите и вредите от малтитола?

Малтитол - същност и какво трябва да знаем

От ползите най-значителни, които трябва да се отбележат, са, че подсладителят малитол не влияе на нивата на глюкоза в кръвта. Освен това е допустим за хора със затлъстяване, които трябва да избягват захарта. Той не поврежда и емайла на зъбите. Няма негативни ефекти.

Допустимата дневна доза малтитол е 90 грама. Ако се надхвърли, може да се стигне до отделяне на газове, подуване на корема и разстройство.

Прекомерното използване може да повлияе негативно на метаболизма на въглехидратите. При диабетици дневната доза трябва да се определи от лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest