Касисът е много полезно растение. Неговите плодовете и листата му съдържат цял набор от вещества, полезни за хората. Трябва само да знаете как да ги използвате правилно.
Касисът съдържа антоцианини, цианодин и делфинидин, които му придават специфичен цвят, антиоксидантни, бактерицидни свойства и способността да потиска грипните вируси.
Освен това в неговите плодове има много витамини А, С, групи В, Е, Р и N, а аскорбиновата киселина е не само в плодовете, но и в листата, и в цветовете му. Съдържа и много ценни микроелементи - желязо, фосфор, магнезий, калий, натрий, глюкоза, флавоноиди, фруктоза, гликозиди, пектини, танини. Листата на растението съдържат много каротин, етерично масло и фитонциди.
Плодовете и листата на касиса укрепват имунната система, почистват кръвоносните съдове, укрепват нервната система, скелетната система, предотвратяват навлизането на вируси в тялото, помагат за справяне с хроничната умора, стареенето и възпалителните процеси.
Веществата, съдържащи се в касиса, произвеждат макрофаги, които унищожават бактериите и по този начин изчистват дихателните пътища. Витамините и минералите помагат за възстановяване на зрението, подобряват състоянието на кожата и спират растежа на раковите клетки.
Фолиевата киселина В е много полезна за здравето на жените, особено по време на бременност.
Биотинът или витамин Н понижава нивата на кръвната захар, така че касисът е незаменим за диабетици. В допълнение, биотинът заедно с калция укрепва ноктите, подобрява структурата на косата, изгаря мазнините и нормализира нервната система.
Калцият, фосфорът и калият укрепват опорно-двигателния апарат, косата, ноктите, зъбите. Тези вещества са много полезни за деца, бременни жени и възрастни хора.
Натрият регулира храносмилателната система, нормализира кръвното налягане, повишава еластичността на кръвоносните съдове и тъкани и подобрява сърдечната функция.
Пектините отстраняват от тялото радиоактивни вещества, токсини, пестициди, соли на тежки метали, разтварят холестерола, подобряват метаболизма, кръвообращението и работата на храносмилателния тракт.
Лечебни свойства на отварата от касис
Отварата от касис може да се използва за лечение на редица заболявания и като цяло да се пие за удоволствие вместо чай, тъй като вкусът и ароматът и са просто прекрасни.
Касисът е особено полезен през зимата и пролетта, когато витамините и минералите в организма стават все по-малко. Отварата от плодовете и листата на касиса ще помогне за възстановяване на силите по време и след тежко заболяване, повишаване на имунитета по време на епидемия от грип и настинки и ще попълни резервите на организма с витамини и минерали.
Отвара от листа от касис може да се използва за компреси и лечение на рани, някои кожни заболявания, конюнктивит, стоматит, ангина, заболяване на венците.
Отварата от листа от касиса е ефективно средство за лечение на дихателните органи и черния дроб. Използва се при камъни в бъбреците и пикочния мехур, нефрит, цистит, подагра и ревматизъм. Тя унищожава вредната микрофлора в червата и стомаха и премахва жлъчката и пикочната киселина от тялото.
Чаят от касис може да се използва като лек за настинка и кашлица, могат да го пият както възрастни, така и деца - това е вкусно и напълно безопасно лекарство. В същото време напитката много ефективно понижава температурата, облекчава възпалено гърло и нос и действа като потогонно средство.
В отвара от листа от касис можете да къпете дете, страдащо от дерматит или скрофула. В допълнение, тя е полезна и за бебета при изпотяване, обриви и сърбеж.
Напитката, приготвена от листа от касиса, има меко слабително действие, постоянната и употреба ще помогне да се отървете от запек, ще облекчи състоянието с хемороидите.
В гинекологията отварата от касис се използва за обливане при възпаления. В козметиката отварата се добавя към маски, кремове, шампоани и лосиони. Продуктът почиства добре кожата, леко я избелва и я поддържа свежа и млада.
Рецепти с касис
През пролетта и лятото за приготвяне на запарката и отварата се използват млади клонки, листа или плодове от касис. Те също се берат за зимата - листата се изсушават, плодовете се смилат със захар, изсушават се или се замразяват. Но ако през зимата няма запаси от суровини, отварата се прави от клонки, нейната ефективност и вкус няма да бъдат по-лоши.
Отвара от листа на касис
3 супени лъжици сухи листа се поставят в тенджера и се заливат с вряща вода 400 мл. Варете на слаб огън за 5 минути, оставете за 2 часа, филтрирайте. Трябва да пиете топло по 100-150 мл няколко пъти на ден след хранене, а след това преди лягане, с мед или захар.
Отвара от клонки на касис
Изрежете 4-5 клончета с дължина 15-20 см, нарежете на малки парченца, залейте с 300 мл вряла вода, варете 5-7 минути на слаб огън. След това оставете да се запари малко, прецедете и пийте по 100-150 мл няколко пъти на ден топло или горещо, с мед или захар.
Отвара от плодове от касис
Вземете 1 чаша плодове от касис (пресни, сушени или замразени), залейте с 500 мл вряща вода, варете на слаб огън за 5-10 минути. Можете да го пиете като обикновен компот със захар или мед.
Отвара за кожни заболявания може да се използва за приготвяне на вани, както и за лосиони и компреси. В същото време се консумира вместо чай през деня. За да приготвите, вземете 1 чаша натрошени сухи листа, залейте с 1 литър вряла вода, кипете 2-3 минути, свалете от огъня. Когато се охлади, прецедете и използвайте според указанията. Трябва да пиете отварата, разредена с гореща преварена вода.
Отвара за баня при ревматизъм и подагра
1 чаша сухи листа от касис се заливат с 2 литра вряща вода, варят се 5 минути, свалят се от котлона. Запарва се 3-4 часа, след това прецедете и изсипете във вана с вода, загрята до 37-39 градуса. Ваната трябва да се взема за 15-20 минути, за предпочитане през нощта, за да можете да се завиете и да се отпуснете на топло.
Отвара за хеморагична диатеза при деца
1 супена лъжица листа се заливат с 200 мл вряща вода, запарват се, пие се топло няколко пъти на ден. Тази отвара е полезна и при радиационно облъчване, захарен диабет, загуба на сила.
Отвара срещу акне
1 супена лъжица листа от касис и 100 мл вряща вода се запарват за 20 минути, прецедете, правете компреси за 25-30 минути в продължение на три седмици.
Противопоказания при употреба на касис
Като цяло касисът не вреди на човешкото тяло. Но се използва с повишено внимание при гастрит с висока киселинност, язви в стомашно-чревния тракт, хепатит, инсулт и инфаркт, тромбофлебит, при индивидуална непоносимост и в последните етапи на бременността.
Вижте още вкусни рецепти за сладко от касис, сладкиши с касис.
Коментари