Противогъбична диета

Противогъбична диета

Вече за всяка болест има подходяща диета, с която тя да се облекчи или да се излекува напълно. Днес ще поговорим по-подробно за противогъбичната диета. Този вид диета се назначава за лечение на кандидоза, или по-точно казано - микоза на храносмилателната система.

Този вид диета намалява количеството въглехидрати значително, които приемаме, а увеличаваме приема на храни, съдържащи протеин, както и приема на зеленчуци. Прилага се, за да се възпрепятства появата на дрожди в нашето тяло. Ето кои са позволените храни при тази диета и тези, които трябва да избягвате.

Трихофатията, позната още като кандидоза, е болест, която се причинява от така наречените патогенни гъбички. Една от причините за появата ѝ е вид мая, която много често може да бъде намерена в нашия хранопровод, в гърлото, в нашите репродуктивни органи или в нашите черва. Ако нашето тяло работи нормално, тя не е заплаха за нас. Растежът на този вид дрожди се дължи на редица причини като:

- лечение с антибиотици;

- депресия;

- безсъние;

- хроничен стрес;

- неправилна диета, в която се приемат храни, и такива, които съдържат много прости захари;

- ако се приемат стероидни хормони;

- консумиране на нефилтрирана вода;

- когато ползвате общ сапун или кърпа с други хора.

Диета против гъбички

Ако имате болки в стомаха, диария или лош дъх, то може би страдате от тази болест и трябва да се консултирате с лекар. Тази статия ще ви покаже как може да се справите с кандидозата, спазвайки правилната диета. Този вид диета изключва напълно храни, в които има високо съдържание на прости и сложни захари.

Важното в тази диета е, храненията да бъдат на равни часови интервали. В тази диета също е добре да съчетавате храни, съдържащи въглехидрати, и такива, съдържащи протеини в едно хранене. Може да добавите към менюто си също и някои видиве билки, както и хранителни добавки, които имат доказана ефективност при борба с гъбичките.

Трябва също да пиете много вода - минимум 2 литра дневно. Диетата против гъбички трябва да включва в себе си храни, в които съставки, които подпомагат значително нашата имунна система, а именно:

- Ненаситени омега-3 мастни киселини;

- селен;

- желязо;

- витамин С;

- цинк.

Омега-3 мастни киселини можете да си набавите чрез рибата, лененото масло, тиквени семки или чрез хранителна добавка. Селена също може да се набави чрез рибата, както и чрез морски дарове, бразилски ядки или като хранителна добавка.

Желязото може да си го набавите от червени меса, черен дроб, елда или като хранителна добавка. Цинкът може да бъде приеман чрез пълнозърнести храни, морски дарове или отново като хранителна добавка. Витамин С също може да бъде набавен чрез хранителна добавка, или чрез ябълки зеле, чушки.

Първият етап от противогъбичната диета е най-дълъг и е с продължителност от 3 до 6 седмици. Всички продукти, които са забранени, трябва да се избягват през това време. Ако симптомите на кандидоза изчезнат, може да добавите някои храни към вашето меню, но ако пък сте свикнали и без тях, е най-добре изобщо да не посягате към тях отново.

А ето и какво не трябва да консумирате по време на тази диета.

Забранени храни при противогъбична диета

Забранени храни при храни при гъбички

- сладкарски изделия;

- захар, мед, меласа;

- бяло брашно, бял хляб;

- паста от пшенично брашно;

- палачинки;

- кнедли;

- бисквити;

- пица;

- конфитюри;

- пудинги и желе;

- зърнени храни за закуска;

- оризови вафли;

- бял ориз;

- варени моркови;

- варено цвекло;

- бобови растения;

- оцет;

- маргарини и рафинирани масла;

- мариновани зеленчуци;

- маслини;

- колбаси и салами;

- месни консерви и риба;

- мононатриев глутамат;

- сладки плодове - банани, грозде, круши, сливи;

- сухи плодове;

- картофи;

- синьо сирене;

- храни, които се продават в заведения за бързо хранене;

- плодови йогурти;

- хомогенизирано сирене;

- пудинги;

- приготвени сосове - кетчуп;

- всякакъв алкохол;

Полезни храни при противогъбична диета

Полезни храни при гъбички

- Храни, които съдържат протеин с животински произход - домашни птици, телешко месо, риба, яйца;

- натурални кисели млека - мътеница, кефир, извара;

- кафяв ориз;

- елда, ечемик;

- зеленчуци- целина, карфиол, маруля, спанак, тиквичка, броколи, краставици, лук, чесън /защото той има силата да се бори с гъбичките и се препоръчва да се консумира два пъти на ден преди храна/, магданоз, брюкселско зеле, зеле / не кисело/, аспержи, цвекло, сурови моркови, репички, праз;

- леща, зелен боб;

- плодове в малки количества - лимон, грейпфрут, кисели ябълки, червена боровинка, праскова, боровинки, малини, череши, кайсии, киви;

- пълнозърнесто брашно, макаронени изделия от него;

- овесени ядки, хляб от пълнозърнесто брашно;

- див и кафяв ориз, просо;

- елда, ечемик;

- ядки, слънчогледови семки, тиквени и сусамови семена;

- вода, билкови чайове, лимонена вода, зеленчукови сокове /минимум 2 литра на ден/, пресни и сушени билки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest