Какво да изядем, за да отслабнем, вместо да качим килограми? Този въпрос е вечен. Зелената диета е разработена от американски диетолози и е получила името си заради менюто, което се състои от плодове и зеленчуци със зелен цвят.
Зелената диета осигурява на организма необходимите витамини и микроелементи, но както и всяка ограничаваща диета, тя може да се спазва само след консултация с лекар.
Основата на зелената диета са зелени плодове и зеленчуци, зелени листни подправки, зелен чай. Храненето трябва да е разнообразно и да се комбинират различните зеленчуци и плодове.
Краставици, зелени чушки, зеле, броколи, брюкселско зеле, тиквички, зелена салата, целина, зелен лук, копър, магданоз, аспержи, лапад, спанак, киселец, грах са зелените зеленчуци.
Зелените плодове са киви, зелено грозде. През деня трябва да изпивате много чай – ментов, зелен, от маточина. Зеленчуците се консумират сурови или приготвени на пара.
Ако усещате, че не издържате, хапнете парченце пилешко месо без кожа, малко риба, едно-две яйца. Те ще запълнят липсата на достатъчно белтъчини.
Зелената диета влияе положително върху обмяната на веществата. Тя стабилизира нивото на кръвната захар. Това се обяснява с ниския гликемичен индекс на зелените плодове и зеленчуци.
Отрицателната калоричност на продуктите в зелената диета кара тялото да изразходва натрупаните мазнини. Зелената диета доставя необходими витамини и минерали, което се отразява добре на външния вид.
За усвояването на суровите плодове и зеленчуци организмът изхабява повече калории, отколкото получава, а в същото време целулозата дава усещане за ситост.
Зелената диета може да се спазва не повече от десет дни. Недостатъкът й е висока вероятност от поява на въглехидратен глад, което се проявява най-вече при превишаване на дните, в които се спазва диетата. Бременните жени и кърмачките не могат да спазват зелена диета.
Коментари