Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Съвети при готвенето в чугунен тиган

Съвети при готвенето в чугунен тиган

Съвети при готвенето в чугунен тиган

В наши дни в полза на всички онези хора, които обожават готвенето, се предлага огромно разнообразие от домакински съдове за готвене - стъклени, с керамично покритие, с тефлоново покритие, с каменно покритие и т.н. Това, което вероятно не знаете обаче, е, че се оказва, че едни от най-добрите домакински съдове за готвене се оказват чугунените.

И ако вече не сте избързали да изхвърлите останалия от баба ви стар чугунен тиган, то не си и помисляйте да го правите.

В чугунените тигани не само че се приготвят едни от най-вкусните ястия, но се оказва и че те са от онези съдове, които не вредят по никакъв начин на здравето ви (последни проучвания сочат, че така рекламираните ни тефлонови тигани могат да крият немалък риск за човешкото здраве). Да не забравяме, че могат да бъдат и вечни, а и колкото по-често ги използвате, толкова по-дълго време ще можете да им се радвате.

Преди да ви покажем как се готви в чугунен тиган, е добре да ви покажем как да го превърнете наистина във „вечен“.

Почти всички нови чугунени съдове, независимо дали са тигани, тави и т.н. се предлагат на пазара с гаранция от 30 години. Впечатляващо, нали?

Чугунен тиган

Независимо дали сте решили да използвате стар или чисто нов тиган, е добре да го закалите. Ако е ръждясал, ще трябва да го изчистите с гъба и веро, след което да го изсушите. За успешно закаляване е важно тиганът да е напълно сух.

Намажете го добре с мазнина, която също да избършете с кухненско руло, така че да не е прекалено мазен. Тя играе ролята на защитен филм, който, от своя страна, прави чугуненият тиган незалепващ. Сложете го във фурната на много висока степен за 1 час. Това е - колкото по-често повтаряте тази процедура, толкова по-качествен чугунен тиган ще имате.

При готвенето с чугунен тиган няма нищо кой знае колко сложно, стига да сте свикнали с факта, че той е доста по-тежък.

Друга негова особеност е че задължително трябва да е добре загрят, преди да сте сложили в него мазнина или храна. За тази цел ще ви трябват около 5- 10 минути, като няма нужда да пускате котлона на максимална степен. Поставете ръката си над тигана, за да разберете дали той се е загрял достатъчно.

Много хора смятат, че в чугунен тиган не е желателно да се готвят прекалено кисели ястия, защото така се разваля покритието на тигана. Ако сте го закалили добре, подобно нещо няма да се случи.

В чугунените тигани можете да готвите абсолютно всичко или до пълната готовност на избраното от вас ястие или само да го запържите/задушите и да го прехвърлите после във фурната.

Почистването на чугунен тиган е добре да става, докато е топъл. Това става с помощта на сол и вода. Задължително изсушете добре тигана, преди да го приберете, както и не забравяйте поне 2- 3 пъти в годината да го закалявате.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest