Чига

Чига

В семейството на есетровите риби има една, която е най-дребна между тях и това предопределя да бъде най-малко забелязвана, но вкусът на рибата обръща тази предопределеност и я прави широко известна и предпочитана от любителите на рибни деликатеси. Става въпрос за рибата чига. Тя е била любима на руския цар Иван Грозни, а Петър І искал всеки ден я има на трапезата си. По тази причина чигата се смята за кралска есетрова риба.

Кои качества на рибното месо, характерни само за чигата, я нареждат на това място сред есетровите риби, а и сред рибните предложения изобщо?

Представянето на чигата може да даде отговор на този въпрос.

Обща характеристика на чига

Риба чига принадлежи на семейството на есетровите риби, чиято миграция е тяхна типична характеристика. Семейството на есетрите се среща и в нашите водни басейни и е представено от 6 вида от два рода. Освен чига, може да се уловят руски есетри, моруни, пъструги, немски есетри, шип. От тях най-големи са моруните, достигащи между 4 и 6 метра, а най-малка е чигата. Размерът на чигата е между 70 и 125 сантиметра, а на тегло достига от 8 до 16 килограма.

Чигата обитава река Дунав и предпочита сладководни води с чакълесто и каменисто дъно, макар понякога да се намира и в соленоводни басейни. Извън територията на България е разпространена в Каспийско море, Черно море, Азовско море и в големи реки в близост до Северния ледовит океан.

Риба чига се отличава с вретеновидно тяло с 5 на брой костни плочки, от които 2 странични, 2 коремни и 1 гръбна. Устата на рибата се намира в най-ниската част на главата. Има и разклонени мустачки около устата. На цвят е кафява, до тъмно сива, с жълт корем, преливащ до бяло или бледочервено. Храни се с мекотели, червеи и ларви.

У нас и в съседните страни е застрашен и затова защитен вид.

Чигата зимува в ями в дъното на водоеми, а за да се размножи мигрира по течението на водата. Рибата хвърля хайвера си на чакълесто дъно и при бързи течения с температура на водата от 12 до 17 градуса. Живее до 22-24 години.

Заради вкуса на месото чигата се смята за истински деликатес, а черният хайвер на чигата е скъпо и изискано удоволствие за кулинарите.

Качества на месото и хайвера на чига

Въпреки, че наричат чигата червена риба, нейното месо е бяло. Вкусът му е подобен на телешкото месо и почти липсват кости. Месото на рибата се приема много добре от човешкото тяло. Това се дължи на факта, че то съдържа много малко съединителна тъкан.

Хайверът на чигата е деликатен, изискан на вкус, но освен с вкусови качества е предпочитан и заради здравословните ползи, които допълват тези на самото рибно месо. Той съдържа голям брой калории, витамини, протеини и други полезни вещества.

Това прави тези продукти полезни за здравето, а не само удоволствие за небцето. Ползите се дължат на състава на рибното месо и хайвера на чигата.

Чигата е есетрова риба

Състав на месото на чига

Чигата е богата на витамин РР. В нея освен това се съдържат някои от най-ценните макро и микро елементи като хлора, цинка, флуора, молибдена, хрома и никела. Изключително ценни са наситените мастни киселини омега-3 и омега- 6.

Полиненаситените мастни киселини намаляват нивата на холестерол и подобряват обменните процеси в клетките. Недостигът им води до сърдечни заболявания.

Рибата чига се препоръчва на хора, страдащи от депресия. Омега - 3 е много ефективна срещу депресии, тя има силата на антидепресант, защото повишава нивата на серотонин, който се грижи на настроението.

Рибата чига има профилактична роля срещу остеопороза и запушване на кръвоносните съдове, пази от инфаркти, повишава концентрацията и подобрява мозъчната активност. Освен това омега - 3 поддържа ставите, предпазва клетките от стареене, поддържа красотата на кожата и косата.

Риба чига се препоръчва и като профилактика срещу очни заболявания в напреднала възраст. Включването на тази деликатна риба в менюто 2 пъти в седмицата ще пази и сърцето, зъбите и костите заради голямото количество флуор, който съдържа. Протеините в нея могат да заместят тези от по-тежкото месо.

Чигата е добър избор и при болести на храносмилателния тракт, защото се приема и обработва лесно. Рибата е полезна в здравословен план.

Черният хайвер от чига предотвратява сърдечно-съдови заболявания, снижава опасността от инфаркти, подпомага регенерацията на нервните клетки и укрепва здравината на сърцето.

Вредите от консумацията на чига се дължат само на евентуални големи количества омега- 3 и омега- 6 мастни киселини, които са вредни за хора с болести на задстомашната жлеза. Прекомерният прием на омега- 3 не е полезен за надбъбречните жлези като цяло.

Готвене на чига

Риба чига е истинска благословия за хората, които не умеят да готвят. При приготвяне независимо дали готвачът знае как да я направи, или не, независимо дали слага подправки, или я приготвя направо без да следва рецепта, винаги се получава вкусно блюдо. Неумелото готвене не разваля вкуса на рибата.

Добра новина е, че всички части на рибата, без вътрешностите, се използват за ядене. Друго улеснение е, че се чисти лесно, защото чигата няма гръбнак. С неговия заместител готвачите правят пайове с риба, много прочути за тържествена трапеза.

Все пак приготвянето на чига има особености. Рибата е покрита със слуз и се изплъзва от ръцете. Нужно е да се натрие с едра сол и после да се изплакне със студена вода, за да се премахне тази слуз. Здравите шипове отстрани внимателно трябва да се отстранят, защото порязват при невнимателно боравене.

Рецепти с чига

Най-добрият начин за готвене на чига, когато рибата остане цяла след кулинарната обработка. Може да се опече, да се свари на пара, да се пече рибата на скара или да се сготви на фурна. Може да се сервира с кожата, или тя да се свали и да приготвят филета.

Сред природата се препоръчва чигата да се опече на шиш, а [подправките

за чига] трябва да са само сол и черен пипер, за да се запази максимално естественият вкус на тази луксозна риба.

Подходяща подправка при готвене за нея е хрянът, защото дава добър послевкус на рибата. Лимоновият сок, копърът и магданозът също са добра идея за подправяне на чига, но когато се работи с подправките трябва да се има предвид, че чигата лесно поема чужди вкусове, затова при комбинация с храни с ярък вкус, трябва да се внимава много.

Добър тандем чигата прави с някои храни и затова се препоръчва да се сервира с тях. Гарнитури за чига са киселите краставички, киселото зеле, гъбите и бульонът от лук. Но не е грешно да я комбинирате и с други гарнитури за риба.

Най-вкусните рецепти с чига

Риба чига е здравословен и ценен продукт, който заслужава да заеме достойно място на трапезата. Тя е истинско кулинарно удоволствие. Опитайте пълнена чига с ориз, гъби и подправки, печена чига в пещ или във фурна на пергаментова хартия с билки - става сочна и апетитна. Сложните рецепти с тази риба са печена чига, пълнена със зеленчуци с пластове сирене и скариди в сос от шампанско или комбиниране с други силни подправки, които изискват високо кулинарно майсторство. Вкусовите усещания, които дават рецептите с чига, са фантастични.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати

Свързани рецепти