До не толкова отдавна репите бяха един от малкото зеленчуци, които можеха да се използват пресни през зимата. Тя беше и източник на витамини, и лекарство и просто храна.
Сега много се промени нашата диета. През цялата година можем да консумираме голямо разнообразие от зеленчуци. Можем да кажем, че не изпитваме липса на витамини. Но понякога има ситуации, когато черна ряпа е много необходима, но не може да се намери никъде. И в магазините, и на пазара се продават само нейните „подобрени“ заместители. За да не попадате в такива ситуации, можете да отглеждате черна ряпа в градината.
Отглеждане на черна ряпа
Можете да засеете черна ряпа два пъти в годината. Първият път това може да се направи в началото на пролетта, след което реколтата ще бъде готова през лятото. Вторият път можете да сеете ряпата през лятото. Реколтата може да се прибере в средата или края на есента. Вторият вариант е за предпочитане. През лятото има много други зеленчуци в лехите, ще има нужда от нея през зимата.
Правилата за отглеждане на черна ряпа са доста прости. Тя обича плодородна почва, редовно поливане и разрохкване на почвата между растенията. Както всяка кореноплодна култура, репите се нуждаят от разреждане. Не трябва да слагате пресен оборски тор в лехите, където ще расте черна ряпа. Поради оборския тор кореноплодите се оказват воднисти и меки и такива зеленчуци няма да се съхраняват дълго време.
При сеитба на черна ряпа през лятото има някои особености. За сеитба е необходимо да се избере сорт, който ще има време да образува кореноплод преди настъпването на студеното време и в същото време тези кореноплоди да имат добро съхраняемост.
Може да се избере леха за репите на място, където е имало ранни зеленчуци, лук или чесън. Необходимо е да се помни за сеитбообращението и да не се поставят репи след зелеви култури, както и след синап и репички.
Изкопайте или разрохкайте почвата, направете канали, полейте добре и мулчирайте. Има препоръки за засяване на сухи семена в суха земя. Така те няма да изчезнат, а ще поникнат, когато вали, но така сте зависими от времето и кореноплода може да не се развие добре до зимата. След сеитбата браздите се покриват с пръст и се мулчират със суха трева. По-добре би било посевите да се покрият с агрофибър, който не само ще спомогне за поддържането на желания микроклимат за посевите, но и ще ги предпази от вредители. Сега остава да изчакате да покълнат и след това да се погрижите за тях според описаната по-горе схема. Ако растенията се окажат засяти нагъсто е добре да ги разредите.
Черна ряпа в кулинарията
Салатите с черна ряпа са класика. Най-простата от тях е да настържете ряпата с моркови, да подправите с растително масло, оцет и сол. Или нарежете ряпата на тънки филийки и разбъркайте със сол и олио. Оказва се просто, вкусно и здравословно. Черната ряпа мирише много остро, а престоялите салати от нея придобиват напълно отблъскваща миризма и вече има малка полза от витамините в зеленчука. Така че, трябва да приготвите толкова салата, колкото можете веднага да изядете и непосредствено преди хранене.
Ще ви подскажем и как да приготвите много вкусна празнична салата с черна ряпа. За приготвянето и ще ви трябват равни количества варено говеждо месо, препечен лук с моркови, черна ряпа, зелен грах и майонеза. Приготвя се като познатата ни руска салата, като продуктите се нарязват на кубчета и се смесват с майонезата.
Народна медицина с черна ряпа
Навярно някои си спомнят от детството, че веднага щом започнат да кашлят, майка им или баба им е приготвяла такова лекарство: издълбава се дупка в черна черна ряпа, поръсва се със захар или се слага мед и се оставя да се образува сок, който се изпива против кашлица. Друг вариант за приготвяне на лекарство с черна ряпа срещу кашлица от черна ряпа е като се настърже ряпата на ренде, изцеди се сока и се смеси с мед. Черната ряпа помага не по-лошо от сегашните новосъздадени сиропи и средства за кашлица. Цялата разлика се крие в цената.
Черната ряпа помага и при сърдечно-съдови заболявания, защото съдържа минерали, които укрепват стените на кръвоносните съдове. Поради наличието на голямо количество фибри, репите подобряват храносмилането, стимулират червата. А също действат тонизиращо на организма.
Разбира се, това не е целият списък на всички полезни свойства на черната ряпа. Тук са изброени точно онези „полезни услуги“, които винаги са помагали на хората и заради които си заслужава да отглеждате черна ряпа.
Коментари