Коледа е „най-чистият“ празник. Тогава, когато добротата в нас се пробужда и магията на доброто настроение е в своето най-голямо действие.
Неслучайно съществуват редица коледни кулинарни изкушения, които всяка уважаваща себе си домкиня приготвя, не само за да задоволи кулинарните си потребности, но и за да внесе уют и хармония у дома, типични именно за това време на годината.
Сред класацията на най-приготвяните коледни специалитети, и по-конкретно сладкарски шедьоври, ежегодно се нареждат:
- джинджифиловите курабийки, допълващи се от мед и канела;
- щолен – този красив и в същото време труден за изпълнение коледен десерт също заема едно от челните места в класацията.;
- коледните елхички – богато разнообразие от рецепти, включващи предимно натрошени бисквити с прясно мляко и много елементи за сладкарска декорация.
Така стигаме и до коледната къщичка. Този кулинарен шедьовър нееднократно се е превръщал в кошмар за много експериментатори. Наглед всичко е много лесно, платките се изрязват по шаблон, залепват се без усилие, декорира се по Ваш вкус – и...воала!
В действителност обаче нещата не изглеждат точно така. Затова нека в деня на коледната къщичка, който се чества на 12 декември в САЩ, но и в цял свят, да внесем малко спокойствие и светлина в кулинарните опити да направите тази джинджифилова красота.
В следващите редове ще Ви представим основните типове грешки, които допускаме в стремежа си джинджифиловата къщичка да бъде идеална.
Как да си направим Коледна къщичка
1. Изрязване на платките, преди да се изпекат – това е най-голямата грешка, която може да се допусне. Ако основата на къщичката не е здрава и права, няма как да постигнем положителен резултат. Затова, първо, омесете джинджифиловото тесто, след това го разточете и изпечете. Още докато е горещо, наложете отгоре вашите форми и изрежете бавно и внимателно. Когато разрежем платките, преди да се опекат, в следствие на високата температура на фурната тестото се свива и изкривява, което води до необратим резултат;
2. Сглобяване на елементите още докато са топли – когато частите на нашата коледна къщичка не са изстинали, има опасност при слепване те да се счупят. Затова трябва да изчакаме поне 2 часа, преди да започнем да сглобяваме коледната къщичка;
3. Лепилото е твърде течно – Съществуват различни видове „лепило“ за слепване на основите на къщичката, но това, което е общо за всички тях, е именно консистенцията. Тя трябва да бъде гъста, за да не се разтича по стените и да свърши основната си функция – да залепи нашата къщичка. Консистенцията трябва да наподобява смес за целувки;
4. Прекалено декориране – когато се опитваме да направим кулинарния си проект по-красив и по-богат, поемаме още един риск. Когато декорациите дойдат в повече, те натежават, съответно има риск къщичката да не издържи на многото сняг от кокосови стърготини например или пък от тежестта на джинджифиловите сладки, залепени отново с лепило и изпълняващи функцията на керемиди. Декорацията трябва да бъде умерена и най-важното – не прекалено тежка.
Най-важното обаче е по време на изпълнението на тази нелека задача, да изпитваме удоволствие и творческо удовлетворение, гарнирано със стриктно спазване на пропорциите и наставленията в рецептата. Защото Коледа го заслужава!
А за сладка компания на вашата успешна коледна къщичка задължително пригответе и различни коледни сладки и коледни сладкиши.
Коментари