Диетата при фенилкетонурия е ключова стратегия за лечение при хора, които имат генетичното разстройство фенилкетонурия (PKU), при което липсва ензим, позволяващ превръщането на фенилаланин в тирозин (и двете са аминокиселини).
Тъй като този нормален процес не се случва, фенилаланинът се събира в мозъка и причинява когнитивни и/или поведенчески проблеми. PKU диетата се съсредоточава около храни с ниско съдържание на фенилаланин, за да поддържа това натрупване в мозъка до минимум.
Избягването на храни, богати на протеини, е една от основите на диетата при хора с фенилкетонурия, тъй като те са основен източник на фенилаланин.
Разбира се, тялото ще се нуждае от протеини, така че специално формулираните медицински храни помагат за запълване на тази празнина.
Спазването на диетата, като се консумират храни с ниско съдържание на фенилаланин, няма да излекува заболяването, но може да помогне за поддържане на симптомите под контрол.
Следването на диетата при фенилкетонурия ще помогне на болните да живеят по-добре и ще предотврати или облекчи когнитивните проблеми, свързани със състоянието - проблеми с паметта, главоболие, тревожност, депресия, хиперактивност и психоза.
Особено важно е малките деца с PKU да спазват диетата внимателно, защото мозъкът им се развива бързо. Високите нива на фенилаланин в тялото на детето могат да причинят гърчове и необратими увреждания на мозъка им, което води до трайни интелектуални увреждания.
PKU диетата работи, като осигурява:
- необходимите калории за правилен растеж (при деца) или за поддържане на здравословно тегло (при възрастни);
- достатъчно протеин и фенилаланин, за да задоволи, но не и да надвишава нуждите от есенциални аминокиселини;
- правилните хранителни вещества, необходими за добро здраве.
Продължителността на диетата е за цял живот, за всеки с това заболяване. Важно е бебетата и децата да я спазват стриктно.
Ако не се спазва диетата с PKU, ще се появят симптоми като главоболие, проблеми с настроението, проблеми с паметта или други когнитивни проблеми. Ако се възобнови, тези симптоми трябва да се подобрят.
Какво да се консумира?
- медицински храни, шейкове;
- повечето плодове и плодови сокове;
- повечето зеленчуци без нишесте (и сокове);
- хляб и тестени изделия с ниско съдържание на протеини;
- мазнини като зехтин, масло, маргарин, кокосово масло, гхи;
- подсладители като захар (бяла или кафява), мед, кленов сироп, меласа;
- малки количества тежка сметана;
- растително мляко или кисело мляко (оризово, бадемово, кокосово и др.);
- царевично брашно, нишесте от тапиока;
- билки, подправки, оцет, горчица, сол, черен пипер.
С изключение на мазнините, маслата и захарта, всички храни съдържат известно количество фенилаланин. Дори и да изберете храни от списъка, които отговарят на изискванията, все пак трябва да внимавате за обема на порциите си.
Коментари