Орехи Пекан

редакция:
Орехи пекан
Голямо бамбуково хаванче с чукало
Препоръчано за теб:
Голямо бамбуково хаванче с чукало
31.00 лв.

Орехите са любима и добре позната ядка у нас. Има обаче и малко по-неизвестна тяхна разновидност с името пекан. Така се нарича американският орех, който често се среща и като маслен, защото ядките му са по-сладки и с по-висока масленост, отколкото познатите ни орехи.

Какво представлява северноамериканското предложение на пазара на ядки, какви свойства и какво приложение има, е предмет на тази статия.

Кратка история на орехите пекан

Carya illinoinensis е латинското название на вида орех, наричан също пекан. Той е традиционна храна за северноамериканските индианци, които го използват обаче за приготвяне на напитка. Тя се доближава най-много до днешното ядково мляко, което познаваме. Ядките се счукват в хаванче и се смесват с вода.

През ХVІ век европейците пренасят пекана на територията на Стария континент. Тъй като е непретенциозно растение, пеканът се аклиматизира лесно в новата среда. Дървото принадлежи към дълголетниците и расте доста бавно. Плододаването започва след 4 или 5 години, като всяко дърво дава годишно до 200 килограма ядки в продължение на 300 години. Плодът прилича на добре познатия ни орех, но е по-издължен и ядката е сплесната, а черупката е по-гладка и със затворени шевове.

Тъй като е високомаслен и съдържа до 71% мазнини, орехът пекан гранясва лесно. Мазнините са предимно под формата на ценните омега-6 мастни киселини. За този орех е характерно, че съдържа в най-концентрирана форма манган, затова се използва за набавяне на този елемент в организма. Нужно е да се съхранява затворен на сухо място.

Състав и енергийна стойност на орех пекан

Пекан

Пеканът е ядка, която съдържа разнообразие от ценни елементи. Тя е богата на биоактивни съединения с растителен произход.

Съдържа множество витамини - А, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В9, С, Е, К.

Съдържа макро елементи - калий, калций, магнезий, натрий, фосфор.

В състава се срещат също микроелементите - желязо, манган, мед, селен, цинк, флуор.

Трябва да се добавят и дъбилните вещества и мононенаситените мазнини. Ядките са богати на гама токофероли, които предпазват от окисление мазнините, протеините и ДНК клетките.

Фитостеролите в състава намаляват нивата на лошия холестерол в кръвта.

Енергийната стойност също заслужава внимание.

- Мазнините са 71%, от които наситените са 6;

- Въглехидратите са 5.8, от които захарите са 4.3;

- Протеините са 9.2;

- Съдържанието на сол е 0.003.

Всички стойности са за 100 г ядки.

Хранителни ползи от консумацията на ядки пекан

Коледни сладки с пекан

Сърцевината на пекановия орех е изключително вкусна, висококалорична и сладка. Полезните му свойства са много.

Насърчават храносмилането

Консумацията на ядките е благоприятна за храносмилателните процеси и помага при неразположения в стомашно-чревния тракт. Растителните фибри и минерали, които са част от състава, участват в обмяната на веществата. Те имат положителен ефект при дискомфорт в стомаха и подпомагат смилането на храната. Фибрите облекчават метеоризма в червата, тушират коликите и други оплаквания. Активните биологични вещества допринасят за чревното здраве при редовно използване.

Имат антиоксидантно действие

Изобилието от растителни елементи оказва мощно антиоксидантно действие и неутрализира свободните радикали, блокирайки натрупването на токсини. Проучвания върху действието на пекановите ядки доказва, че те имат силно противовъзпалително действие.

Благоприятният ефект на фибрите

Пекановите ядки са много питателна храна и значителен източник на фибри, полезни въглехидрати, протеини и мазнини. Ниското съдържание на въглехидрати и високото на полезни мазнини, протеини и фибри допълват отличните им свойства като здравословна храна. Разтворимите фибри лесно се метаболизират от добрите бактерии в червата. Отличните количества магнезий улесняват храносмилателните процеси и редуцират апетита, защото засищат бързо.

Здравословни ползи и вреди от ядките пекан

От всички ядки, богати на мазнини, се извлича масло. Пекановата ядка не прави изключение. Маслото се извлича обаче само при голяма преса и със студено пресоване. Така запазва свойствата си. Миризмата на полученото масло е на орех с лек дъх на зехтин. Вкусът му също е маслинен, с много приятен оттенък.

Грижа за кожата

Здравословният ефект се простира върху работата на сърцето, състоянието на кръвоносните съдове, понижаване нивата на холестерол в кръвта. То предотвратява атеросклероза, предпазва от разширени вени. Има и антираков ефект.

При простудни заболявания може да се използва маслото за втриване или да се вдишва.

При силно главоболие се препоръчва намазване с маслото в мястото, където се усеща напрежението.

При ухапвания от комари, слънчеви изгаряния, дразнения по кожата, дерматити, гъбички, отоци се препоръчва мястото да се успокои с намазване с пеканово масло.

В спа салоните пекановото масло се добавя към масажните кремове за овлажняване и освежаване на кожата. То обновява клетките, повишава еластичността и освежава сухата кожа.

Смята се, че продуктът от ореховите ядки на пекана има благоприятно здравословно действие върху организма на възрастните хора най-вече заради това, че забавя процеса на стареене. То също предпазва и от въздействието на канцерогенни вещества и затова се препоръчва на тези, които работят във вредна среда.

При втриване в ноктите и косата им придава здрав и сияен вид и много добри еластични свойства.

Шепа паканови ядки се препоръчва при авитаминоза и анемия.

В големи количества ядките от пекан са вредни за тялото, те не задоволяват глада като фъстъците примерно, а са повод за поява на алергични реакции. За хора, страдащи от омазнен черен дроб, ядките са противопоказни заради високата си масленост. При бременност и кърмене е добре да се използват с повишено внимание, а също и след задължителна консултация с лекар.

Кулинарна употреба на орехи пекан

Чийзкейк с пекан

Тази ядка отвътре изглежда като орех, но има по-удължена черупка и по-мек вкус без никаква горчивина. Това го прави приятен за консумация. Използват се както самите ядки, така и маслото от пекан.

Маслото за готвене се използва най-често когато се приготвя плънка за пълнене на различни продукти - риба, птици, месо. Комбинира се добре с ориз, полента, гъби. В салата също има приятен вкус. Много често маслото се сервира с балсамов оцет и различни сирена. Придава екзотичен вкус на всякакво домашно печено.

Ядките се включват в различни кулинарни рецепти в сурово или сушено състояние. Американците слагат ореха към всякакви кулинарни шедьоври, които приготвят - в орехови пайове, кифлите, пудингите, дори в сиропите. Пеканът е важна добавка във всякакви десерти с орехи и с него се поръсва под форма на трохи или се слага към ореховите сладкишите, а понякога е украса на закуската.

Пастата често е намазвана на филийка хляб или на бисквитка. Орехът търпи да бъде поръсен както със захар, така и със сол.

Класическият орехов десерт с пекан се прави от блатове за торта, върху които се разстила пласт от смес на орехи пекан, ванилова захар, лъжица алкохол по избор, лъжица кафе, яйца и обикновена захар. След изпичане на ореховата торта тя се гарнира с ванилов сладолед и ягоди, добавя се и кленов сироп.

Умерената консумация на този вкусен продукт дава много здравословни ползи на тялото и приятни усещания на сетивата.

С масления пекан може да се приготвят още:

- перфектни ореховки;

- орехов кекс;

- бисквити с орехи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен