Ядките кашу може и да са калорични, но се оказват полезни за човешкото здраве. Специалисти от Канада и Камерун установиха, че екстракт от ядките на кашу може да подобри реакцията на тялото към инсулина, съобщава Сайънс дейли.
Информация идва точно на време, защото на 23 ноември в САЩ отбелязват деня на кашуто.
Изследователите от университетите на Монреал и Яунде са анализирали различни части на дървото кашу - ядките, листата, кората. Целта им е била да проверят ползата от тях за здравето.
Дървото кашу произхожда от територията на днешна Бразилия. В днешни дни кашуто расте основно из земите на Африка и Азия. Там то е внесено от португалските търговски флотилии още през 16 век. Кашу-ядките дълго време нямат комерсиална стойност. Търсенето им се увеличава едва към началото на 20 век.
Кашуто по принцип отдавна се слави с противовъзпалителните си свойства, със способността си да намалява повишената кръвна захар и да предпазва диабетиците от инсулинова зависимост.
Само екстракт от ядките на кашуто стимулира абсорбирането на кръвната захар от мускулните клетки, са установили последните изследвания.
Екстрактите от другите части на растението не оказват подобен ефект, което означава, че активните вещества с противодиабетни свойства се съдържат само в ядките, казва Пиер Хадад, ръководител на изследователския екип.
Добре е да знаете, че и кашуто е полезно за сърцето. Ядките съдържат мононенаситени мазнини.
Кашуто има не само намалено съдържание на мазнини в сравнение с останалите ядки. В него се съдържат около 75% съдържат т. нар. олеинова киселина /оleic acid/. Това е киселината, здравословна за сърцето, която се съдържа и в зехтина.
И след като разбрахме за най-важните ползи на кашуто, е време и да отбележим празника на тези любими ядки. Разгледайте и си изберете рецепта с кашу, която да приготвите днес за себе си и близките си;
- крем с кашу;
- десерт с кашу.
Коментари