Винаги присъстващи в нашата диета, морковите имат изненадващи свойства. Нека разберем заедно в тази статия защо да ядем повече моркови!
Морковът не е нищо повече от годен за консумация корен на многогодишно тревисто растение, принадлежащо към обширното семейство на Сенникоцветните, с ясен азиатски произход, но култивирано в цяла Европа от няколко хилядолетия.
С течение на времето са се разпространили различни сортове моркови, различни по форма, размер, цвят и очевидно също по хранителни характеристики.
Сред всички тях най-често срещаният е така нареченият жълто-оранжев морков, чийто цвят очевидно е свързан с наличието на определени пигменти, принадлежащи към многобройната група каротеноиди.
Състав на морковите
В 100 г сурови моркови можете да намерите:
Въглехидрати: около 7, 7 грама, от които 7, 7 грама захари;
Белтъчини: около 1, 1 грама;
Мазнини: около 0, 2 грама;
Фибри: 3 g;
Витамин C: 4 mg;
Витамин А: 1148 mcg;
Следи от минерали.
Хранителните характеристики вече подчертават наличието на каротеноиди като витамин А, но също така и бета-каротин, зеаксантин и лутеин, които неизбежно влияят върху хранителните му свойства.
Полезни свойства на морковите
Не всеки знае, че морковите са истинска панацея за здравето на червата. Наличието на разтворими фибри, както и на добро количество неразтворими фибри, позволява на морковите:
- увеличаване на фекалната маса, благоприятствайки чревната дейност;
- повишаване състоянието на хидратация на изпражненията, като по този начин подобряват консистенцията им;
- упражняват пребиотично действие, улеснявайки растежа на полезните бактерии в червата;
- предпазване лигавиците, както стомашни, така и чревни, от вредни и дразнещи вещества, присъстващи в храната.
Тези дейности се засилват от варенето на моркови и по-специално от приготвянето на супи с моркови. Все пак трябва да се помни, че готвенето увеличава гликемичния товар на самите моркови, като по този начин ястието става по-захарно (затова трябва да внимавате при диабет).
Морковите са много полезни и при хиперхолестеролемия и хипертриглицеридемия.
Така че, ако имате висок холестерол и триглицериди, не забравяйте да консумирате 2-3 сурови моркова преди всяко хранене. Разтворимите фибри, присъстващи в морковите, ще създадат желатинова патина на повърхността на червата, намалявайки усвояването на холестерола и мазнините, присъстващи в храната.
Същият трик може да се използва и за въглехидратите, като по този начин усвояването им става по-плавно и така се избягват неприятните гликемични пикове.
Определено по-сложна, но много интересна е защитното свойство на морковите. В този смисъл антиоксидантното, невропротективното и антистареещото действие ще се осъществява от витамин А, бета-каротин и други каротеноиди, присъстващи в морковите.
Според няколко проучвания вече 100 г моркови биха осигурили достатъчно количество каротеноиди за извършване на превантивна дейност срещу различни сърдечно-съдови и неврологични заболявания.
Все пак би било добре да запомните, че целостта на тези активни съставки е сериозно нарушена от продължително готвене с течение на времето, което може значително да намали полезното количество на тези термолабилни витамини. Напротив, леко и бързо кипене би могло частично да подобри наличността му.
Защитните действия на тези хранителни вещества срещу страховити болести като рак не бива да се подценяват.
А за по-внимателните към естетическата страна, адекватното използване на моркови ще ви позволи да запазите кожата си млада и здрава, особено през лятото, предпазвайки ви от ултравиолетовото лъчение.
В тези периоди екстракт от моркови, лимон и портокали ще бъде истински защитен щит.
Вреди от яденето на моркови
Адекватната консумация на моркови, разбира се, може да донесе само важни ползи.
Въпреки това, обърнете специално внимание ако:
Страдате от дивертикули, колит и възпалителни заболявания на червата: в някои моменти, особено в острите фази, морковите могат да засилят симптомите.
Страдате от диабет: консумацията на варени моркови, морковени сладкиши или салати от моркови може да доведе до повишаване на кръвната захар.
Коментари