Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Защо да ядем повече киселец?

Защо да ядем повече киселец?

EvgeniaEvgenia
Мастър Шеф
94265
киселец

Киселецът е обикновена многогодишна билка, която нетърпеливо пониква от земята всяка пролет. Родом от Европа и Азия, киселецът е богат на витамин С и е особено ароматен.

Киселецът може да се култивира лесно в повечето умерен климат. Приписват му се лечебни свойства, свързани с лечението на ревматизъм и подобряване на храносмилането. Въпреки че на вид изглежда като “повяхнала маруля”, неговият отличителен вкус е страхотен. Не пропускайте тази съставка, защото тя не само добавя приятен вкус към много ястия, но и лесно се готви.

Доскоро повечето готвачи не използваха киселец в менютата си. Повечето от рецептите с киселец, които се откриват, идват от Франция, където растението се използва от векове в народната медицина, както и за приготвянето на супи и яхнии. Всъщност думата „киселец“ идва от германската дума „sur“ и старата френска дума „surele“, като и двете означават „кисел“. Точно такъв вкус придава растението на гозбите и вече се използва не само в гореспоменатата страна, но и по целия свят.

Освен за добавяне на повече вкус, листата на киселеца се използват за подпомагане на храносмилането, лечение на чернодробни проблеми и лечение на язви в гърлото и устата. Тъй като киселецът осигурява огромна доза фибри, витамини А, С и В6, желязо, магнезий, калий и калций, той се счита за здравословна храна. По аптеките киселецът се предлага под формата на чай.

Сезонът на киселеца е края на пролетта до средата на лятото, обикновено от май до юни. И тъй като расте като плевел и вирее при всякакви условия, можете да намерите растението в цялата страна. Пролетта е момента да започнете да търсите дългите смарагдови листа на обикновения киселец.

Продават се на връзки и имат дълги или малки кръгли листа. Дивият киселец също може да се намери в края на пролетта и началото на летните месеци. С три прегънати листа във формата на сърце, този сорт много прилича на детелина, въпреки че има и малки жълти цветя и семенни шушулки, които приличат на малка бамя.

Пригответе киселеца скоро след закупуването или прибирането му. Листата ще издържат по-дълго, измити и притиснати между влажни хартиени кърпи в пластмасов контейнер в хладилника, но техният срок на годност е от една до две седмици, и е по-кратък от този на спанака, къдравото зеле или руколата. Можете също да изсушите киселец, който да използвате като билка, но така той ще загуби малко от вкуса си.

защо да ядем повече киселец

Първо се опитайте да го консумирате суров. След това го пригответе в ястия, като паста, супи, увийте говеждото месо в него преди печене на скара и изящно завържете цялата риба, която сте изпекли. Можете дори да завиете сармички с киселец. Листният зеленчук наистина може да се използва в различни варианти.

Киселецът може да се комбинира с кисело мляко, за да се направи богата заливка за салати със сьомга.

Може да се приготви зашеметяващо песто с киселец, различни сосове и дресинги. Като цяло можете да използвате киселец във всичко, което изисква малко киселина. Добавете няколко сурови листа в смесена зелена салата, сварете го и добавете като гарнитура или го превърнете в ярко допълнение към основното си ястие.

Тъй като киселецът съдържа повишени количества соли на оксалова киселина, някои пациенти трябва да се въздържат от яденето на това растение. Хората, страдащи от подагра, артрит, ревматизъм, трябва да го премахнат от диетата си.

Киселецът е забранен за пациенти, които страдат от язви или стомашна хиперацидност. Въпреки това знайте, че младите листа са много по-малко киселинни и следователно могат да се консумират в умерени количества от време на време.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest