Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Защо да ядем повече зелени домати

Защо да ядем повече зелени домати

Защо да ядем повече зелени домати

През хладните дни, когато слънчевото греене намалява, в зеленчуковата градина може да се намерят зелени домати. Те имат своето място в храненето, макар че имат противоречива същност.

Какво представлява зеленият домат

Доматът е член на семейство Картофови и в ботанически смисъл е близък роднина с картофите, патладжаните и беладоната. Общото между тях е, че са отровни растения, като съдържанието на токсични вещества е в безопасни дози в узрелите домати и незелените картофени грудки. При някаква обработка на тези зеленчуци те също губят токсините си и са годни за консумация.

Увреждащи субстанции в зелените домати

Зелени домати
Снимка: JennyJohansson / pixabay,com

Главни увреждащи субстанции в представителите на семейство Картофови, в частност зеления домат, е соланинът, както и някои субстанции на гликоалкалоидите и гликопротеините.

Соланинът специално води до повръщане и диария, увреждане на черния дроб, сърдечни аритмии, дихателни проблеми, халюцинации, парализа.

Токсините са защитата на растенията срещу паразити, които ги нападат. В минимална концентрация те имат лечебен ефект, предпазват от патогени - гъбички и бактерии.

В зелените домати тези токсини са по-силна концентрация и затова в сурово състояние те не се ядат. При термообработка обаче, както и при мариноване, особено при пържене, губят токсините. Остават само полезните вещества и кулинарните възможности, които дават при използването им.

Кулинарни и здравословни ползи от зелените домати

Зелени чери домати

Като цяло зеленият домат е допълващ кулинарен елемент в храната с много вкусови качества. Все пак не бива никога да се забравя, че консумацията им трябва да е с мярка.

Здравословните ползи се дължат на богатия им състав. Зелените домати са богати на витамини от почти всички групи и вещества, известни като провитамини. Такива са бета-каротинът, известен като провитамин А, витамин С и В-комплекс. Витамин К, който е ценен при ревматични проблеми, се среща в зеления домат и това прави тази храна антиоксидатна.

Може да се отбележат микроелементите желязо, магнезий, фосфор, калий и манган.

Ниските калории и високото съдържание на полезни фибри и протеини също прави зелените домати полезни за консумация.

Алкалоидът томатин потиска растежа на туморите, особено при рак на гърдата, стомаха и дебелото черво. Ферментацията и термичната обработка подпомагат намаляването на токсичните алкалоиди.

Вижте още нашите идеи за есенни разядки със зелени домати. А знаете ли, че може да сложите зелените домати в супа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest