Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Защо да ядем повече пикантни ястия

Защо да ядем повече пикантни ястия

Защо да ядем повече пикантни ястия

В храненето има много митове и колкото една храна е по-нестандартна, толкова представите около нея са по-противоречиви. Когато става въпрос за нестандартни вкусови качества, пикантните храни държат първенството.

Мненията за тях варират почти до крайност - едни ги отричат, изтъквайки опасните последствия при консумацията им при някои здравословни състояния, други ги смятат за полезни за работата на храносмилателната система, както и други ползи за тялото.

Ще оставим спора дали са вредни или не и ще се съсредоточим само върху ползите от пикантната храна. Какво дава тя на тялото ни, какви негови нужди задоволява?

Колкото и да е странно, пикантната храна удължава живота. Установено е, че редовна консумация на пикантна храна в продължение на 7 години води до удължаване на живота с 14 процента. Рискът от смърт намалява с 10 процента, ако пикантната храна влиза в менюто два пъти в седмицата.

Храненето с лютиви и изобилстващи от остри подправки храни засилва метаболизма, чрез съставката капсаицин подпомага изгарянето на повече мазнини и така неусетно някои излишни килограми се топят.

Джинджифилът е пикантна храна

Основната съставка - капсаицин има и друго неочаквано предимство за някои хора, които имат нисък праг на болка. Той се насочва към веществото в мозъка, което е отговорно за чувството за болка и го подвежда да игнорира болезненото усещане.

Лютите подправки в храната са богати на антиоксиданти. Те попадат и в тялото и подпомагат организма в борбата срещу вирусните инфекции. Пикантната храна помага на имунната система да се справи по-бързо с инфекцията, ако вирусът на грипа или простудните заболявания са ни атакували успешно.

Пикантната храна намалява желанието за сладко, а намаляването на захарта е в полза на здравето ни.

Пикантната кухня има по-силни противовъзпалителни свойства. В страните, в които се консумира масово такъв тип храна, по-рядко се наблюдават автоимунни заболявания като ревматоиден артрит, благодарение на противомикробните и антивъзпалителните действия на лютите храни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest