Кашата отдавна е традиционно ястие при много народи. Някои предпочитат царевична, други – от елда, а англичаните са на мнение, че няма по-вкусна от овесената.
Смята се, че една от най-древните каши е оризовата. Археолозите са убедени, че оризът се е отглеждал в Югоизточна Азия още преди пет хиляди години. В Русия оризът се е появил едва преди три столетия.
В Япония, където яденето на ориз е традиция от далечни времена, се смята, че тази храна не само съдържа много полезни вещества, но помага и за развитието на интелекта.
Високата биологична полезност на ориза се базира на осем изключително важни за организма аминокиселини – триптофан, метионин, холин, лецитин, лизин, хистидин, цистин и аргинин.
Освен това оризът съдържа витамини от групата В и РР, каротин, тиамин, калий, цинк, желязо, фосфор, калций, йод и други микроелементи, както и белтъчини.
Оризовата каша и много хранителна и е призната като диетичен продукт. Тя се препоръчва при заболявания на храносмилателната система, на нервната и сърдечносъдовата система.
При стомашни разстройства оризовата каша, сварена с вода, образува мътна слуз и с успех заменя лекарствата. Има много сортове ориз, които имат разлики в съдържанието на полезни вещества.
Но много по-важен е начинът на обработка на оризови зърна, тъй като повечето витамини и микроелементи се съдържат не в зърното, а в обвивката му. Затова кафявият ориз, който е запазил част от обвивката, съдържа повече микроелементи и витамини от белия.
Независимо дали във вид на каша или суши оризът е изключително вкусна храна и е достатъчно добър заместител на хляба и тестените изделия. Ако искате да се простите с някой и друг килограм, просто заменете хляба в менюто си с ориз.
Коментари