Асоциацията за изумителен вкус на шоколад идва с името на Белгия - страната, която предлага истински кралски вкус на това сладко изкушение. Причината е в изключителния баланс на белгийския шоколад - нито е прекалено горчив, нито натрапчиво сладък, а винаги всичко е точно по мярка.
Тайната на превъзходния вкус е в обработката на какаовите зърна. Те се смилат толкова фино, че на пипане трябва да бъдат като естествената коприна. Така шоколадът с белгийски произход е не само изкушение със сладък вкус, но и мярка, с която се отбелязва Белгия. Качеството му определя световните стандарти. Вкусът му е кадифен, консистенцията позволява да се топи в устата, оставяйки неповторимо усещане за нещо уникално като кулинарно достижение.
За този имидж на шоколада в Белгия са работили поколения майстори. Историята на белгийския шоколад заслужава внимание.
В Белгия прочутото сладко изкушение се появява късно, през втората половина на 18-ти век. Европейците се запознават с него благодарение на конкистадорите, които достигат до родното място на какаото.
Първоначално се появява напитка с горчив шоколадов вкус, обогатена с подправки, която са консумирали мъжете - воини, за да увеличи тяхната издръжливост в битките. По-късно в нея добавят ванилия и захар. Така напитката става любима и на дамите. Страстта по шоколадовия вкус се разгаря в Европа, но Белгия остава настрани от тази еуфория. Белгийците смятат новото кулинарно чудо за лекарство срещу различни болести, не без основание. Чак до средата на 19-ти век в Белгия се отнасят предпазливо с шоколада.
Белгийският гражданин Жан Нойхаус променя завинаги тази нагласа. Той започва семеен бизнес заедно със свой роднина, аптекар по професия. В аптеката освен традиционни лекарства се продават и шоколадови изделия. Това е първата своеобразна фармацевтична сладкарница. Нойхаус е автор на редица рецепти за шоколадови изделия, които са станали класически.
По-късно бизнесът му е наследен от Фредерик Нойхаус, който регистрира фабрика за шоколадови изделия Нойхаус - Перин през 1895 година. Аптеката вече е заведение, в което се предлагат шоколади от най-висок клас.
През 1912 година наследникът на Фредерик Нойхаус, Жан Нойхаус-младши, прави революционно откритие в тази индустрия, като създава шоколад с плънка. Нарича го пралина. Пралината е смес от смлени бадеми, лешници и други ядки, изпечени в захар. Новото откритие предизвиква фурор у любителите на шоколада. Това е началото на експериментите с белгийския шоколад, които го издигат до висотите, на които се намира и в момента.
Експериментите с шоколада засягат и кутийките, в които се продава. Съпругата на сладкаря създава кутийка за бонбони с атрактивна визия, която патентова. Пралините вече започват да се продават в красиви кутийки, което ги прави идеални за подарък.
Днес шоколадовите вариации са страст за всеки поданик. Центърът на шоколада е град Брюж, в който се организира всяка година фестивал, посветен на сладкото изкушение. Заедно с традиционните шоколадови изделия се предлагат и екзотични вкусотии като супа от какаови зърна, риба с шоколадов сос, гъши пастет с черен шоколад и други.
Всеки майстор на шоколад в Белгия има сови хрумвания, включващи различни видове алкохол, подправки, поради което се появяват най-причудливи комбинации, които могат да задоволят абсолютно всеки вкус. А марката белгийски шоколад гарантира високо качество на всяко изделие.
Вече знаете историята на белгийски шоколад. А сега остава да се насладите на това изкушение, използвайки го във вкусни рецепти за:
- брауни;
- кейк попс;
- шоко мусове;
Коментари