Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Защо не трябва да се смесват алкохол и хапчета?

Защо не трябва да се смесват алкохол и хапчета?

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716722
Защо не трябва да се смесват алкохол и хапчета?

Инструкциите за употреба на почти всяко лекарство предупреждават да не се пие алкохол по време на приемането му. Но въпреки добре известната опасност от комбинирането на лекарства с алкохол, много хора пренебрегват това правило.

Повечето лекарства, както с рецепта, така и без рецепта, могат да взаимодействат с алкохола. Това може да доведе до тяхното разграждане, бързо елиминиране от организма или обратното до повишаване на концентрацията им в кръвта. Други лекарства, комбинирани с алкохол, могат да причинят сериозни странични ефекти, дълготрайни увреждания на здравето и дори смърт. Ето защо, ако планирате парти или събитие и вземате някакви лекарства, внимавайте с консумацията на силни напитки и внимателно прочетете инструкциите в листовката им.

Как смесването на алкохол и хапчета влияе на тялото

Алкохолът е токсично и пристрастяващо вещество. Той засяга директно мозъка и черния дроб. Черният дроб от своя страна е една от най-сложните и важни химически лаборатории в тялото. Много химични процеси протичат само в черния дроб и един от тях е разграждането на алкохола.

По време на пътуването си през тялото лекарството, което приемате, преминава от храносмилателната система в кръвта и оттам в черния дроб. В черния дроб ензимите обработват лекарството, изстрелват го в правилните части на тялото и изчистват остатъците от него. Когато алкохолът също навлезе в тялото, той се конкурира с лекарствата за чернодробните ензими, необходими за тяхното разграждане. В резултат на това разграждането на тези вещества се забавя, наличността е нарушена и натоварването на черния дроб се увеличава значително, оставяйки по-малко време и енергия за други метаболитни процеси.

Дългосрочната употреба на алкохол непрекъснато активира ензимите, които разграждат лекарствата и по този начин ефектът им отслабва, понякога дори няколко седмици след спиране на пиенето. Поради това човек трябва да приема по-високи дози от лекарството, отколкото този, който не употребява хронично алкохол. Може също да активира ензими, които превръщат определени лекарства в увреждащи черния дроб токсини, както и да увеличи ефекта на други лекарства върху нервната система, които действат по подобен механизъм.

Видове взаимодействия между алкохол и хапчета

Aлкохол и хапчета

- Повишаване нивото на абсорбция на алкохол. Около 10% от всички лекарства, произвеждани днес, се усвояват основно в стомаха. По този начин има определени лекарства, които могат да причинят по-бързото абсорбиране на алкохола в кръвта. Резултатът от този ефект е по-бързо и по-силно опиянение. Например, човек, който се чувства уверен в шофирането след чаша бира, може да установи, че нивото на алкохол в кръвта му е по-високо след приемането на такова хапче;

- Намалена ефективност на лекарството. Някои лекарства се разграждат в тялото от специален ензим CYP2E1, подобно на алкохола. При човек, страдащ от хроничен алкохолизъм, количеството на чернодробните ензими е особено високо, което може да направи лечението неефективно;

- Удължаване на действието на лекарството. Умереното пиене може да накара алкохола и лекарството да се конкурират със съществуващите ензими в тялото и в много случаи алкохолът е този, който ще се свърже със съществуващите ензими, а не лекарството. В резултат на това лекарството няма да се разпадне, а ще продължи да действа след очакваната продължителност;

- Повишена токсичност на лекарството. В допълнение към факта, че по-бавното разграждане на лекарството може да доведе до твърде дълъг период на въздействие върху тялото, има лекарства, които могат да бъдат много токсични във високи дози. По този начин нарушаването на механизма на разграждане на химикалите може да доведе до значителна токсичност и да застраши здравето;

- Повишена токсичност на алкохола. В резултат на разграждането на алкохола в кръвта се освобождава токсично вещество, наречено ацеталдехид. Предполага се, че се разгражда бързо, предотвратявайки натрупването в тялото, но някои лекарства забавят разграждането му, което може да доведе до широк спектър от отрицателни странични ефекти.

Антибиотици и алкохол

Под името " антибиотици " е дълъг списък от напълно различни лекарства. Всички те се борят с микробите, но го правят по свой начин. Има антибиотици, които не позволяват на бактериите да се размножават, има такива, които ги убиват, и има такива, които ги разграждат. Има антибиотици от естествени суровини и има синтетични. Някои лекарства действат само срещу определен вид бактерии, докато други унищожават много широк спектър от микроорганизми.

Някои антибиотици, използвани за лечение на инфекции, причинени от бактерии, инхибират ензим, който разгражда ацеталдехида в черния дроб (страничен продукт на алкохола). В резултат на това ацеталдехидът се натрупва в кръвта и причинява симптоми като гадене, повръщане, кожни обриви, сърцебиене, задух и понякога гърчове. Алкохолът също може да намали ефекта на лекарството и по този начин да предизвика развитие на резистентни бактерии и да удължи инфекцията при болния.

След продължителни научни изследвания днес със сигурност се знае, че алкохолът е напълно несъвместим само с определени видове антибиотични вещества. Те включват изониазид, метронилназол, гризеофулвин, доксициклин, нитрофурантоин, линезолид, цефамандол, цефоперазон, цефотетан, хлорамфеникол, сулфаметоксазол, сулфаквазол. Чаша силна напитка с такива лекарства гарантирано ще предизвика мигновено опиянение, гадене и други симптоми, тъй като те използват същите ензими. Поради повишеното натоварване тези ензими нямат време да се справят със задачата да неутрализират алкохола, така че интоксикацията идва бързо и продължава дълго време. В допълнение, лекарствата, съдържащи изониазид, са твърде токсични за черния дроб, така че комбинацията му с алкохоли е разрушителна. Поради това лекарите препоръчват пациентите, приемащи тези видове антибиотици, да избягват употребата на алкохол по време и след лечението.

Противоалергични лекарства и алкохол

Антихистамините от първо поколение к само спират сърбящите очи, кихането и копривната треска, които често съпътстват алергична реакция, но също така могат да нарушат двигателния контрол, да доведат до замаяност и силна сънливост. Тъй като алкохолът причинява същите странични ефекти, той трябва да се избягва заедно с лекарствата за алергия. Но ако е имало внезапна анафилактична реакция след изпиване на чаша алкохол, тогава в този случай все още трябва да вземете антихистамин и незабавно да потърсите медицинска помощ.

Антихистамините от второ поколение обикновено не причиняват странични ефекти, които се увеличават с съчетано с алкохол. Въпреки това е важно да говорите с вашия лекар, преди да ги смесите в любимият си коктейл.

Алкохол и антидепресанти

Алкохол и хапчета

Най-често срещаният тип лекарства за депресия са селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина. Употребата на алкохол заедно с тях води до неуспех на лечението, предизвиква чувство на умора и влошаване на състоянието. Особено опасно е комбинирането на антидепресанти от групата с вино или бира. Тази комбинация причинява значително повишаване на кръвното налягане и дори една чаша алкохол може да причини значителни симптоми. Алкохолът повишава седативния ефект на трицикличните антидепресанти, което може да наруши преценката и бдителността. Лекарствата няма да свършат работа за облекчаване на симптомите на депресия, което може да доведе до повече злоупотреба с вещества, по-дълбока депресия и по-висок риск от самоубийство.

Сънотворни, успокоителни и алкохол

Седативите се използват за борба с тревожност, стрес, неврози, нарушения на съня и други неврологични проблеми. Алкохолът има и успокояващ ефект. Първоначалният му ефект зависи от повишаване на концентрацията на инхибиторния невротрансмитер GABA, който се намира в гръбначния мозък и мозъчния ствол и намалява ефекта му върху стимулацията на нервните трансмитери. Когато алкохолът се комбинира със сънотворни, седативът след алкохола причинява прекомерна седация, увеличавайки натоварването на тялото. Интересното е, че е невъзможно да се знае със сигурност какъв ефект ще има тази комбинация върху индивида поради уникалния генетичен състав. Много хора изпитват раздразнение от ниски дози алкохол, световъртеж, гадене и повръщане, някои могат да изпитат еуфория, депресия, раздразнителност или и трите състояния едновременно. Тази комбинация води до значителна умора, задух, лесно преминаващи в кома, пристъпи на респираторна депресия, спиране на сърцето. Следователно алкохолът и успокоителните лекарства никога не се препоръчват.

Нестероидни противовъзпалителни средства и алкохол

НСПВС са голяма група лекарства, които помагат за облекчаване на болката и намаляване на възпалението. Препарати на основата на ибупрофен, парацетамол, ацетилсалицилова киселина, нимезулид обикновено се отпускат без рецепта. Те са ефективни при облекчаване на остра и хронична болка, понижаване на температурата по време на треска. НСПВС обикновено не представляват голям риск за здравето, но могат да увредят стомашната лигавица, а когато се комбинират с алкохол, този риск се увеличава още повече и дори може да доведе до язви и кървене, ако се приемат по едно и също време и често. Той също така увеличава токсичното натоварване на черния дроб.

Мнозина не знаят, че най-често срещаното лекарство, парацетамолът, е едно от най-токсичните лекарства във вашия дом. В процеса на отстраняване на алкохола от тялото, черният дроб използва молекула, наречена глутатион, която помага за отстраняването на вредните вещества от клетките на тялото и предпазва от окислително увреждане. Прекомерното пиене за една вечер или хроничната употреба може значително да намали нивата на глутатион в тялото, същата молекула, която парацетамолът трябва да отделя. Във високи дози парацетамолът причинява опасно и понякога необратимо увреждане на черния дроб.

Болкоуспокояващи и алкохол

Приемането на болкоуспокояващи без рецепта може да увеличи ефекта на алкохола. Рисковете в този случай включват увреждане на бъбреците или черния дроб, в зависимост от количеството болкоуспокояващо. Комбинирането с опиоидни болкоуспокояващи, дори в ниски дози, може да бъде фатално. Проблемът е, че и двете вещества имат седативен ефект, забавят дишането, а при предозиране напълно спират дихателната функция. Дори ако комбинацията не стане смъртоносна, тя ще ускори увреждането на черния дроб и може да причини загуба на паметта.

Лекарства за кръвно налягане и алкохол

Алкохол и лекарства за сърце

Смесването на лекарства за кръвно налягане или сърдечни заболявания (като бета-блокери, АСЕ инхибитори, алфа-блокери и много други) с алкохол определено е опасно решение. Комбинацията от тези лекарства и алкохол може да доведе до прекомерно понижаване на кръвното налягане, седация, замаяност, объркване и припадък. Лекарствата за еректилна дисфункция като силденафил или варденафил, които също разширяват кръвоносните съдове, могат да увеличат ефекта на понижаване на кръвното налягане и понякога да доведат до слабост и дори загуба на съзнание.

Лекарства за кашлица и алкохол

Лекарствата за кашлица без рецепта обикновено съдържат смес от съставки (като декстрометорфан, ацетаминофен, антихистамини, деконгестанти), всяка със свои индивидуални взаимодействия с алкохола. И много от тях дори самите съдържат алкохол. Предписаните потискащи кашлицата с кодеин или бензонатат са мощни депресанти на централната нервна система, които се потенцират от алкохола, което води до прекомерна сънливост и замайване.

Мускулни релаксанти и алкохол

Мускулните релаксанти обикновено се използват за мускулен хипертонус за лечение на мускулни болки или спазми, както и някои видове главоболие. Комбинирането на тези лекарства с рецепта с коктейл може да причини сериозни странични ефекти, включително сънливост, замаяност, бавно или нарушено дишане, необичайно поведение, загуба на памет, нарушен контрол и гърчове.

Лекарства против киселини и алкохол

Антиацидите и лекарствата от семейството на инхибиторите на протонната помпа често се използват за лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест и язви. Тези лекарства могат да блокират производството на киселина, за да контролират временно киселините и киселинността. Освен че увеличава още повече производството на стомашна киселина, алкохолът обезсмисля приема на лекарството, а също така може внезапно да повиши кръвното налягане и да засили ефекта на алкохола върху нервната система. Също така се подгответе за неприятни странични ефекти под формата на гадене, главоболие и сънливост. Причината е, че лекарствата против киселини предотвратяват разграждането на алкохола в стомаха, така че повече алкохолни молекули се абсорбират в кръвта.

Множество лекарства и алкохол

Приемането на много лекарства и алкохол по едно и също време е много рисковано, защото може да доведе до непредвидими последици. Такива комбинации често взаимно подсилват действията си. Всяко количество алкохол по време на лечение с лекарства може да доведе до значителни и неконтролирани усложнения. Това, от своя страна, може да причини тежка интоксикация или предозиране, а в редки случаи и смърт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest