Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да съживим увехнали продукти

Как да съживим увехнали продукти

Как да съживим увехнали продукти

Пролет е. Най-накрая свежите зеленчуци са на прилични цени и можем с чиста съвест да си ги позволим в големи количества. В резултат на този зеленчукова ентусиазъм обаче има вероятност след пет дни, когато отворите хладилника, да видите, че свежата доскоро маруля за салатата вече е увехнала.

Наистина дори домашните готвачи с най-добре планираните пролетни менюта и стратегии за използване на продуктите се оказват от време на време с малко допълнителни продукти в ръцете си. И вероятно, тъй като времето минава бързо, когато имате прясна маруля в хладилника, някога красивите листа вече не изглеждат годни за консумация.

Добрата новина е, че много увехнали зеленчуци всъщност могат да бъдат съживени с нещо, което вероятно имате под ръка: ледена вода.

Ето ръководство стъпка по стъпка за възстановяване на предишния блясък на изсъхналата маруля, както и на другите любими зеленчуци.

Подстрижете всички части, които не ви трябват.

Отрежете всичко, което е твърде увехнало или ненужно. Листата от целина може да са твърде спаружени за възкресение, но стъблата целина могат да бъдат спасени. Запазете само това, което искате да съживите.

Поставете продукта в ледена вода.

За повечето продукти можете да потопите храната в кофа или голяма купа с ледена вода. След това сложете съда с увехналите зеленчуци в хладилника, за да се охлади водата. Оставете храната да се накисва за 15 до 30 минути. Кореноплодните зеленчуци може да се нуждаят от повече време – до един час.

За храни със стъбла, като аспержи, броколи и билки, може да се отнасяте към тях като към цветя: поставете краищата на продуктите в буркан с вода и ги оставете да се накиснат. Само не забравяйте да отрежете малко краищата, за да отворите клетките. Може да се наложи да ги оставите да се накиснат малко по-дълго за съживяване.

Съживяване на увехнали зеленчуци

Подсушете.

Може да се наложи да изплакнете храната под хладка течаща вода, за да отстраните всички останали песъчинки или замърсявания. След това увийте зеленчука в абсорбиращи кърпи, за да отделите излишната вода. Изсушете внимателно отделните листа от маруля и зеленчуците.

Използвайте както обикновено.

Повечето от съживените увехнали продукти могат да се използват точно както сте планирали. Може да откриете, че някои от продуктите имат повече вода от нормалното, но това няма да повлияе на вкуса. Наистина, дори когато водата се изпари от храната, хранителните вещества и елементите, отговорни за вкуса, остават. Възстановената продукция ще има почти идентичен вкус на прясна храна от полето.

Ако искате да съживите продукта и да го запазите за по-късно, трябва да го изсушите много добре след водната баня. Водата е среда за размножаване на бактерии и освежената ви храна може да изгние, преди да се върнете към нея. Използвайте всички съживени продукти в рамките на два дни, за да предотвратите влошаване.

Как работи?

Водата е от съществено значение за растежа, текстурата и жизнеността на зеленчуците. Наистина, съставът на повечето зеленчуци е повече от 80 процента вода. Когато се приберат, зеленчуците имат ограничен запас от вода. Когато тази той изчезне, клетките в зеленчуците започват да се разпадат.

Ако поставите увехналите продукти в ледена вода, клетките могат да започнат да абсорбират вода и да запълнят изсъхналите клетки. Не отнема много време и ще ви помогне да не изхвърляте така полезните храни.

Кои зеленчуци могат да бъдат съживени с тази техника?

Съживяване на маруля

Кореноплодните зеленчуци като моркови, цвекло и картофи се справят добре с техниката за ревитализиране с водата. Можете също така да я използвате с листни зеленчуци като маруля, спанак, зеле и дори билки. Аспержи и броколи могат да бъдат съживени. Това, с което е малко вероятно да работи, са зеленчуци и продукти, които бързо гният, вместо да се сбръчкват. Те включват тиквички, тиква и домати.

Кога техниката няма да работи?

Ако намерите храна, която е близо до гниене или показва признаци на гниене, вие сте достигнали точка, от която няма връщане. Продукти, които са обезцветени или покрити с тъмни петна, също вероятно са твърде далеч. Други очевидни признаци на гниене включват лигава текстура, растеж на мухъл и втечнени части. Тези храни трябва да бъдат изхвърлени на боклука или още по-добре, отнесени в компостния контейнер.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest