Когато в хладилника са останали продукти, първото, което трябва да проверите, е дали са годни за консумация. Микроорганизмите, които са опасни за здравето, забавят развитието си в хладилника, но не за дълго.
Има очевидни признаци за това, че храната не става за консумация, например плесента. За разлика от много болестотворни бактерии плесента може да се развива на студено, затова понякога храната плесенясва в хладилник.
Не е разумно да изрежете плесенясалата част и да изядете продукта, все пак плесента е знак, че продуктът вече не е годен за ядене и в него може да са се развили и болестотворни бактерии.
Остатъците от храна трябва да бъдат изядени за два дни. Приготвената вкъщи храна може да се съхранява не повече от 72 часа след сготвянето й.
Някои стари продукти, които не са се развалили, но просто е останала много малка част от тях, могат да бъдат използвани разумно, вместо да лежат в хладилника, докато се развалят.
Половин кренвирш или малко парче салам се нарязва на много ситни парченца, смесва се с нарязани на ситно домати, слага се върху филии хляб и се запича на фурна.
Малкото останало парче сланина е трудно да бъде нарязано на тънко, за да е вкусно. Затова се настъргва на едрото ренде и се поднася върху филийка, намазана с лютеница.
Малките парченца салам се смесват с яйца и се получава великолепен омлет. Ако са останали кости с малко печено месо по тях, костите се начукват, кипват се, прецеждат се и в прецедения бульон се сваряват картофи. Добавя се кубче бульон, кипва се и се сервира като супа, в която се добавят крутони.
Един сварен картоф, останал в хладилника, се използва за приготвяне на испански омлет – картофът се нарязва на парченца, запържва се леко и се залива с разбитите яйца.
Свареният картоф може да се настърже на дребното ренде и да се добавя в тесто за понички, бухти или питки.
Сварените макарони, които вече не ви се ядат в натурален вид, се запържват с малко лук в олио, добавя се сметана – две-три лъжици – и се задушава под капак.
Коментари