Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Глад за сладко в различни часове - какво означава?

Глад за сладко в различни часове - какво означава?

Глад за сладко в различни часове - какво означава?

Гладът за захар често се причинява от дисбаланси в нивата на кръвната захар. Ниските нива може да ви накарат да пожелаете нещо сладко в стремеж да ги повишите.

Други фактори, които могат да играят роля, включват психологически стрес, лекарства, хормонален дисбаланс и здравословни условия.

Не е необичайно да жадувате за въглехидрати, захар и шоколад, когато сте стресирани или се справяте с депресия. Гладът може да бъде начинът на тялото ви да ви уведоми, че не получава нещо, от което се нуждае, като например определен витамин или минерал. Определено желание, като например за шоколад или други сладкиши, също често е свързано с това как се чувствате емоционално.

Не е нужно да се лишавате напълно от лакомствата, които ви харесват. Ключът е да разберете защо ги жадувате и да се уверите, че цялостната ви диета е балансирана и питателна.

Защо изпитваме апетит

Глад за сладко в различни часове

Жаждата за храна се определя като силно желание за определена храна. Повечето хора изпитват глад по едно или друго време и има много фактори, които определят неговата честота и интензивност.

Изследванията показват, че гладът може да бъде управляван и от спомени, а не от телесни сигнали. Постоянното приемане на определена храна в определено време създава умствена връзка – може да се каже, че почти „подхранва“ желанието.

Например, ако вземете лека закуска от автомата на работа по едно и също време всеки следобед, желанието ви за лека закуска може да е по-малко за задоволяване на глада и повече от навик.

Сладките и декадентските ястия често се свързват с ярки спомени за храна на социални събирания като празници, партита и семейни събирания. Ако мислите за бисквитките на баба си или за известния ябълков пай на майка ви, може да ви липсват членовете на вашето семейство, а не храната.

Може да звучи така, сякаш желанията са само в главата ви, но това не означава, че си ги въобразявате. Всъщност те най-често се основават на биологията.

Желание за сладко късно вечер

Желанието за сладко късно вечер може да се дължи на различни фактори.

Има няколко причини, поради които може да жадувате за сладко след вечеря (или дори след всяко хранене):

1. Физиологични причини – Храносмилането е тежка работа!

Вашето тяло жадува за сладко като начин за получаване на бърз прилив на енергия за подпомагане на храносмилателния процес;

2. Психологични причини – Жаждата за сладко след хранене е навик.

За повечето от нас, това е по-вероятната причина да ни се яде сладко след вечеря! Някъде по пътя сме изградили навика постоянно да ядем нещо сладко след хранене. Сега тялото е програмирано да копнеете за нещо сладко след хранене!

Желание за сладко сутрин или преди обед

Доказано е, че нивата на серотонин – невротрансмитер, необходим за регулиране на настроението, са по-ниски, особено ако не сме се насладили на добър сън през нощта. Точно и тогава идва гладът за сладко – тялото се стреми да си набави необходимите нива на серотонин. Изследователите смятат, че дисбалансът на серотонина в мозъка допринася за развитието на депресия. Когато жадувате за сладко, обикновено сте привлечени от храни, които насърчават производството на серотонин. В известен смисъл посягането към сладки, богати на въглехидрати храни, може да бъде начин за самолечение на депресията.

Желание за сладко – други причини

Глад за сладко

Навици

Повтаряйки ежедневните си навици, ние приготвяме мозъка и телата си да правят нещата редовно. Например сутрешната ви рутина може да се състои от ставане от леглото, разтягане, приемане на добавки и приготвяне на кафе. Вероятно сте правили тези неща многократно толкова дълго, че не мислите много за действията си. Същото важи и за храните и напитките, които консумирате. Ако редовно употребявате храни с високо съдържание на добавена захар, може да ядете захар на автопилот.

Недояждане

Живеем в култура, която може да бъде свръхфокусирана върху калориите, теглото и образа на тялото. Има много обществен натиск за ограничаване на нещата, които ядем. В резултат на това много хора се чувстват принудени да ядат недостатъчно или да ядат само определени видове храни. Това не само отнема удоволствието от храненето, но е нездравословна практика, която може да ви накара да се храните неправилно и да доведе до недохранване.

Неадекватното захранване на тялото ви ще ви накара да се чувствате неудовлетворени и недохранени. Обичайно е да изпитвате желание, особено за по-калорични храни, богати на добавена захар и мазнини, докато тялото ви се опитва да възвърне телесната маса, която е загубило.

Изкуствени подсладители

Глад за сладко в различни часове - какво означава?

Изкуствените подсладители са създадени, за да осигурят сладост без калорично добавяне на захар. Те могат да бъдат или нискокалорични, или безкалорични. Много хора харесват, че изкуствените подсладители им позволяват да ядат някои от любимите си по-сладки храни, без да консумират същите калории като при недиетичната версия. Изкуствените подсладители са 180 до 13 000 пъти по-сладки от трапезната захар. Изследванията показват, че редовната консумация на изкуствени подсладители може да има ефект на пристрастяване, като промени баланса на чревните ви бактерии, което води до чувство на по-малко удовлетворение от храната.

Захарна зависимост

Някои проучвания са открили паралели между това как мозъкът реагира на пристрастяващите наркотици и как реагира на консумацията на захар. Захарта активира системата за възнаграждение на мозъка, което ни кара да жадуваме за повече. В крайна сметка това може да доведе до прекъсване на връзката между поведението ни и действителните калорични нужди, потенциално водещо до пристрастяване към захарта и преяждане.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest