От малки ни плашат, че от сладкото ще ни се развалят зъбите, обаче известен стоматолог твърди, че заплахата от кариеси идва не от количеството, а от това колко често ядем сладко.
Стоматолозите-педиатри съветват ако искате детето да няма кариеси да му давате от сладките глезотийки по повече, но през по-голям период от време.
След ядене на сладко или други рафинирани въглехидрати в устата се променя киселинният баланс. Повишаването на киселинността остава повече от час и това се явява главната заплаха за появата на кариеси.
Независимо от количеството сладко, което ядем – дали една или пет бонбони, повишаването на киселинността е едно и също и остава в устата за еднакъв период.
Ако количеството сладко се разпределя „на час по лъжичка”, то киселинната среда действа повече време върху емайла на зъбите и се повишава рискът от развитие на кариеси.
При децата яденето на сладко е неизбежно, но има няколко начина да намалим риска от възможните поражения върху зъбите. Препоръчва се родителите да позволят на детето да изяде повече бонбони наведнъж, вместо да ги разпределят в течение на деня. Десертът трябва да се дава по време на ядене или веднага след него, тъй като слюнкоотделянето е повишено и по този начин се намалява киселинността на средата в устата.
След ядене на сладко е желателно децата да измият зъбите си или поне да изплакнат устата си три-четири пъти с чиста вода. По този начин също ще се намали повишаването на киселинността.
Замяната на сладко с чипсове и други подобни не решава проблема с появата на кариеси, тъй като тези храни са с въглехидрати, които също повишават киселинността. Още повече, че те запелват по зъбите и това е допълнителен фактор за развиване на кариеси.
Дъвчащите бонбони също трябва да се избягват, тъй като бактериите трайно залепват по зъбите и това е допълнителен фактор за проблеми със зъбите. Давайте на децата по-рядко от сладките неща и следете за устната им хигиена.
Коментари