Физалисът е малко познат плод у нас. Но за неговите вкусови и здравословни предимства отдавна се знае в Америка. Известен е още като домат в обвивка, мексикански домат, еврейска ягода, цариградско грозде, земна череша.
Физалисът се среща предимно в Америка и по-рядко в Азия и Европа. Характерно за плодовете на културните видове и сортове физалис е, че са обвити в мехуроподобно образувание, наричано чашка или мехунка. Най-често, когато са узрели, цветът им е бледо-жълт или зелен, но има и сортове с виолетови плодове.
Макар и в доста малка степен мексиканският физалис е познат и в България. Често се споменава под името "зеленчуков физалис" и още по-често пък ние всъщност го отглеждаме като декоративно саксийно растение или дворно такова.
С употребата на плодовете на физалиса има много условности, което навярно е и една от причините за слабата им употреба у нас. При много от сортовете, след като узреят, те придобиват неприятен мирис и вкус, поради това трябва да се берат зелени.
Най-често това е моментът, когато са нараснали дотолкова, че са разцепили мехунката. За да е оптимален вкусът, не трябва да се берат нито прекалено рано, нито прекалено късно. Основно четири са култивираните сортове физалис:
Перуански физалис (Physalis peruviana) - мощно, добре облистено растение с дребни (6-12 г) плодове. Те са много вкусни и с превъзходен аромат. Използват се в прясно състояние, преработени или като изсушени.
Мексикански физалис (Physalis aeguata) – има мощно полустоящо стъбло със зелени до тъмнозелени листа. Плодовете са едри и достигат до 80 г в зависимост от сорта и условията на отглеждане. Този сорт е студоустойчив – издържа до – 2 градуса.
Ягодов физалис (Physalis pubescens) - мощно и добре облистено растение. Има дребни (5-10 г), но доста вкусни и плодове с аромат на ягода.
Плодовете на мексиканския физалис се използват за - салати, туршии, супи, а в Мексико са основна съставка за "салса верде" (зелен сос). В зависимост от сорта, вкусът на тези малки плодчета е доста приятен, леко тръпчив, освежаващ, леко кисел до сладък.
Освен с отлични вкусови качества, физалисът може да се похвали и с лечебни свойства. Плодовете са богати на ценни за човешкия организъм вещества. Това определя широката му употреба по света в прясно състояние като десертен плод, в плодови салати, коктейли или преработен под формата на сосове, в конфитюри, компоти, ликьори и различни други напитки.
Както перуанският, така и мексиканският физалис се отличават с благопиятното за човешкия организъм съдържание на въглехидрати, белтъчини, органични киселини (предимно лимонова), витамини (предимно витамин С, В комплекс и каротин), калциеви, магнезиеви, в особено големи количества фосфорни, а също и други минерални соли.
Много са профилактичните и лечебни действия на физалиса, които днес се използват в медицината. Антисептичните свойства на плодовете са широко признати и често се препоръчват при възпаление на дихателните органи. Отварата от плодовете или чаят от листата на физалис са много полезни и широко се използват при астматично болни.
Смята се, че плодовете подпомагат прочистването на кръвта и отделянето на албумина от бъбреците. Честата им консумация предпазва храносмилателната система от развитието на вътрешни паразити, а съдържащите се в тях флавоноиди действат успокояващо.
Коментари