Хронодиетата всъщност не е конкретна диета, а метод на хранене. Хронодиетата представлява хранене по биологичния часовник, а неин последовател и пропагандатор е Патрик Леконт (Patrick Leconte) - един от водещите европейски диетолози. За първи път тази идея се появява преди повече от 25 години и в нея няма нищо революционно.
Този метод е разработен от доктор Алан Делабо в сътрудничество с професор Жаном-Робером Рапеном, чийто ученик е Патрик Леконт.
Днес хронодиетата се усъвършенства и се доказва правилността й с много научни експерименти, разработват се дневни менюта от гледна точка на съвременното хранене.
Идеята е твърде проста: в различните часове на деня организмът произвежда различни ензими и ако се храним точно с каквото трябва, той ще усвоява бързо храната. И вместо да се смятат калориите, просто ще се гледа часовника.
Според видният диетолог всичко при хронодиетата е много просто и той дава отговори на някои въпроси, свързани с режима.
Какво не трябва да се яде сутрин според хронодиетата?
Например плодове и сладко – това е противоестествено в този момент. Производството на инсулин сутрин е занижено, затова за организма ще е трудно да усвои такива храни. Трябва да се изключат мед, конфитюри, сладкиши, плодове.
Подходящо е да се консумира омлет или друга белтъчна храна – това е идеална закуска. Със захарта трябва много да се внимава. Сладко се консумира между 11:00 и 17:00 ч. и то в ограничени количества. Все пак трябва да се отчитат и личните биоритми.
Има ли забранени продукти според хронодиетата?
Няма забранени продукти, но трябва да се ограничават полуфабрикатите и консервите, включително и мляко в такъв вид.
Може ли да се отслабне бързо с тази диета?
Първата и най-важна цел на хронодиетата е хората да бъдат здрави, а теглото започва да се нормализира без специални усилия. Времето за отслабване е много индивидуално, но бързото отслабване не е приоритет.
Възвръщат ли се загубените килограми след приключването на диета?
Ако не се злоупотребява с вредни храни и се спазват правилата на хронодиета, не. В противен случай – естествено.
Позволени ли са удоволствия като шоколад след свалянето на килограми?
Могат да си позволяват абсолютно всяка своя любима храна 1-2 пъти в седмицата, ако спазват часовете за нейното приемане и не прекаляват с количествата. Това са удоволствия, от които човек не трябва да се лишават.
Специалистът извежда 8 правила на хронодиетата:
1. Може да се яде всичко.
2. Главно условие – определени храни, в определени количества, в определено време.
3. Най-важни са закуската и обядът.
4. Закуската да е обилна и питателна, предимно белтъчна, и никога сладко в нея.
5. След обяда се включват сладки храни и плодове. Задължителни са и растителни мазнини по време на обяда.
6. Обядът и вечерята се състоят от едно основно ястие.
7. Не се приемат допълните сладки неща, освен предвидените по менюто, тестени също.
8. Не ви се яде – не яжте. Никога не се насилвайте!
Закуска:
Всяка сутрин човешкото тяло отделя 3 ензима: инсулин, липаза и протеолитичен фермент. Една такава закуска е идеална: 100 г сирене, 70 г хляб, 20 г масло, една топла напитка, без мляко и захар. Организмът е снабден с енергия и хранителните вещества ще се усвояват пълноценно и бързо.
Обяд:
До обяд се отделя протеолитичен ензим, снабдяващ клетките с протеини. Подходящо за основно ястие е: 250 г месо или риба (може да бъде със сос) Или 2-4 яйца (варени, на омлет или др.). Може да се добави гарнитура от макаронени изделия, ориз, зърнени култури, малко масло по желание, 50 г хляб.
Следобедна закуска:
По-късно следобед тялото отчаяно се нуждае от инсулин за компенсиране на умората, свързана с работата на вътрешните органи. Избирате си: 30 грама черен шоколад или малка порция от ядки (орехи, шам-фъстъци), или няколко маслини или малко сушени плодове (стафиди, кайсии, сливи), или 2 ябълки с лъжичка конфитюр, може и с мед или кленов сироп, или две големи чаши пресен сок.
Вечеря:
По вечерно време практически се прекратява производството на храносмилателни ензими, с изключение на тези, които забавят преработката на храната. Подходящо за основно ястие е: мазна риба или морски дарове, или 120 г бяло месо без сос, а за гарнитура – малко зеленчуци.
Коментари