Артишокът става все по-популярен и вече все по-малко хора се чудят какъв е този приличащ на цвете зеленчук. Той достига до два метра височина. Родината на артишока е Средиземноморието.
От древни времена той е бил на трапезата на любителите на вкусотии. В Гърция, Рим и Египет. През четвърти век преди новата ера растението е било известно като лекарство.
Гърците са използвали в древността артишока като мощно средство против косопад. В древни тестове от Рим се описва благотворното влияние на артишока върху храносмилането.
В античния свят той е бил смятан за мощен афродизиак. В Древна Гърция се смятало, че ако жената яде артишок, ще роди момче. След падането на Римската империя артишокът потъва в забрава.
Във Франция артишокът се появява през шестнадесети век с помощта на Катерина де Медичи, която на четиринадесет години се омъжва за крал Анри Втори.
Във Франция, заради еротичната репутация на артишока, той е бил забранен за консумация от дами. Тази забрана не се разпростирала единствено върху кралското семейство, което не сядало на масата без екстракт от артишок.
В малкото италианско градче Черда всяка година в края на април се провежда фестивал на артишока. Калифорнийското градче Кастровил претендира за името световна столица на артишока и всяка година там избират Кралица на артишока. Най-известната кралица на артишока е била Мерилин Монро през 1949 година.
Сочното цвете-зеленчук съдържа белтъчини, въглехидрати, каротин, инулин, витамините В1, В2, С, минерални соли, много калий и желязо, кофеинова киселина.
Артишокът активизира дейността на стомаха и е полезен при запек, защото помага на засилването на перисталтиката. Той чисти организма от токсини, соли на тежките метали и други вредни вещества.
Артишокът въздейства на черния дроб, той стимулира изхвърлянето на вредни продукти от тъканите му, има диуретично действие и спомага за изхвърлянето на излишъци от течности.
Този зеленчук се използва за консумация само когато е пресен, а това си личи по зелените му листа и стегнатият му вид. Разлистеният артишок не е добър за консумация.
Трябва да се обели стъблото на артишока, докато не остане чисто бяло. Разрязваме самия зеленчук на две, изчистваме от семената и веднага потапяме в лимонов сок или го пръскаме с него, за да не потъмнее.
Изключително вкусно се получава, ако задушите няколко артишока с маслини. За това ще ви трябват десетина малки артишока, 50 мл зехтин, 3 скилидки чесън, половин чаена лъжичка млян черен пипер, половин чаена лъжичка сол, шепа обезкостени маслини, лимонени резени.
Изчистете зеленчуците, разрежете всяко цвете наполовина и след това на две по дължина. В тиган кипнете три сантиметра вода. Сложете зеленчуците и варете пет минути, прецедете. В тиган нагрейте зехтина и запържете чесъна до златисто.
Добавете зеленчуците и задушете две минути, докато леко не се запържат. Добавете подправките и 250 мл вода, похлупете с капак и задушете пет минути, докато всеки артишок не стане мек. Добавете маслините и оставете в топлото ястие. Украсете с лимонови резенчета.
Коментари