Пъпешът е високо ценен за вкусовите му качества и диетичните му свойства. През лятото той е един от най-търсените десерти. В сочния пъпеш се съдържат лесноусвоими захари, нишесте, белтъчини, витамини, пектини, органични киселини, минерални соли.
Пъпешът е полезен при анемия, сърдечно-съдови заболявания, болести на черния дроб и бъбреците, а също така при подагра и при ревматизъм. Пъпешът е богат на силиций – от него зависи състоянието на твърдите тъкани, кожата и косата.
Силицият влияе върху кората на главния мозък, той е необходим за доброто състояние на нервите, работата на червата, храносмилателния тракт и всички вътрешни органи.
Пъпешът съдържа повече витамин С от динята. Целулозата в него добре влияе върху стомашната микрофлора, спомага за изхвърлянето на вредния холестерол от организма и подобрява храносмилателния процес.
Пъпешът има подмладяващи свойства. В източните страни казват, че пъпешът прави косата блестяща, очите млади, устните свежи, желанията силни, възможностите изпълними, мъжете желани, а жените – прекрасни.
Пъпешът се яде пресен, но се поднася и сушен, във вид на сладко, мармалад или конфитюр, като компот и като захаросани парченца от плода.
Пъпешът е богат на витамин РР, каротин, фолиева киселина и желязо. Този плод е полезен при запек, атеросклероза, хемороиди, болести на кръвта, бъбреците и сърдечно-съдовата система.
Пъпешът се използва за укрепване на нервната система. Пъпешът съдържа вещества, които спомагат за изработването на серотонин – хормона на щастието. Той обаче не е препоръчителен за диабетици и хора с болести на черния дроб.
За да изберете зрял пъпеш, има няколко хитринки. Погледнете стъблото – то трябва да е дебело и изсъхнало. Натиснете кората от противоположната на стъблото страна. Кората трябва леко да поддава при натиск.
Узрелият пъпеш има силен аромат. Този плод трябва да е тежък и при почукване да издава плътен глуховат звук. Наситеният цвят на вътрешността на пъпеша говори за наличието на много витамин А в него.
Коментари