Нетлъстата риба се използва широко в диетичното хранене.
Всяка домакиня обаче е наясно, че рибата е продукт, който се разваля бързо. Причина за това е крехкото й месо, наситено с вода. Това създава среда за бързо развитие на попадналите в нея бактерии.
Бъдете внимателни, тъй като развалената риба може да причини тежки отравяния, дори смърт. Последиците от нея са едни от най-опасните за здравето.
Ако не е съхранявана добре през последните 12 до 14 часа – по-добре изобщо не я консумирайте. Необходимо е всяка домакиня да прави разлика между доброкачествената и развалената риба.
Годната за готвене риба има светли и лъскави люспи, които се отделят трудно. Освен това хрилете й са яркочервени или розови. Тялото е с еластична консистенция, плътно при пипане. При разрязване месото се отделя трудно от костите, а при потапяне във вода прясната риба потъва. Месото трябва да е със сивкаво-бял цвят.
Не консумирайте рибата, ако тя е с потъмнели люспи, които при допир лесно се отделят, покрита е с лепкава слуз, хрилете са тъмнокафяви или синкави, очите са хлътнали и мътни.
За развалената риба е характерно още при чистене и рязане костите да се отделят от месото и от тях да се носи неприятна миризма. При потапяне във вода развалената риба изплува на повърхността.
Прясната риба трябва да се сготви веднага след улова. Риба, охладена в хладилник или кош с лед, може да се съхранява до няколко денонощия, ако се поддържа температура под 0 градуса.
Замразената риба има същите хранителни и вкусови качества като прясната. Опасна за консумация е рибата, която повече от веднъж се размразява и замразява отново.
Ако обичате риба, препоръчваме да опитате от нашите рецепти за:
- пълнен шаран;
Коментари