Съветите и препоръките на най-добрите диетолози и специалисти по хранене могат да бъдат събрани в седем прости правила за по-добър живот.
1. Заменете „лошите“ с „добри" мазнини.
Стремете се максимално да ограничите наситените мазнини (тлъсти меса и пълномаслени млечни продукти). Същото се отнася и за трансмазнините, съдържащи се в продукти като маргаринът например.
За сметка на това можете да си препичате хлебчета със зехтин и като цяло да замените олиото в готвенето със зехтин или масло от рапица.
2. Определете си един вегетариански ден в седмицата. Боб, други бобови култури, семена и ядки могат да заменят месните ястия. Пригответе си гъста супичка от леща и я хапнете с филийка пълнозърнест хляб.
3. Яжте риба 2 пъти седмично. Сьомгата, както и други мазни риби, са богат източник на ценните за сърцето омега-3 мастни киселини. Риба тон – консервирана или прясна, също е добър вариант, а е и по-евтина.
4. Добавяйте листни зеленчуци в ястията си колкото е възможно – повече. Те са изключително богати на витаминини от групата В, както и на фолиева киселина, желязо и фибри.
5. Включете в менюто си пълнозърнести продукти. Заменете белите хлебни изделия с многообразието от пълнозърнести хлебчета. Диети, богати на пълнозърнести храни, са показали, че намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет и рак.
6. Почитател ли сте на сладкото? Задоволете желанията си с най-вкусният плод, който си пожелаете. Освен, че са богати на фибри, плодовете са и страхотен източник на антиоксиданти.
Съдържащият се в тях витамин С помага за борба срещу рака, сърдечни заболявания, както и болестите, свързани с напредване на болестта като мускулната дегенерация например.
7. Забравете за белите храни. Като цяло повечето преработени до бял цвят храни не са особено здравословни. Белият ориз например вдига кръвното налягане. Все пак не е задължително да се ограничавате от всички продукти, съдържащи скорбяла. Добра алтернатива са кафявият ориз и червените картофи.
Коментари