Сминдухът е растение, което принадлежи към семейство Бобови. Стъблото е кухо и на височина достига до метър. Цветовете му са жълти и след като прецъфтят образуват шушулки, в които се намират семената. Именно от семената на растението се прави и подправката сминдух, която е сред основните съставки на така познатата ни шарена сол.
Лечебните свойства на сминдуха са познати още от дълбока древност. Заради антисептичното си действие е прилаган срещу рани и абцеси, ревматизъм и екземи. Вътрешно се е прилагал за лечение на бронхит и храносмилателни проблеми.
Сминдухът стимулира обмяната на веществата и понижава нивото на кръвната захар. Заради силния си аромат събужда апетита, също така възстановява силите след боледуване.
Листата му са особено богати на желязо и витамини. Помага при остри кашлици и дихателни проблеми.
Помага при менструални проблеми, увеличава либидото при мъжете и служи като афродизиак. Още в Древен Китай лечителите са го прилагали при проблеми с мъжката потентност.
След подходяща обработка семената могат да се използват в направата на мехлеми за лечение на различни кожни инфекции, а в козметиката се използва в някои балсами и тоници.
Интересен факт за кърмачките е, че сминдухът може да увеличи майчиното мляко до 72 часа след приемането му. Това е причината днешните жени да го взимат под формата на таблетки.
Според френски изследователи семената му съдържат вещества, които стимулират панкреаса да отделя храносмилателни ензими и именно по този начин сминдухът спомага за храносмилането.
Мехлеми от сминдух се използват и при наличие на циреи и целулит, а покълнали семена от растението дори се употребяват при родилни болки.
Сминдухът се използва са сваляне на висока температура. Една чаена лъжичка се вари около 5 минути в 200 мл вода. Прецедената отвара се дава през 15 мин. по една супена лъжица. Освен че ще свали високата температура, заради противовъзпалителното си действие ще облекчи и болки в гърлото. Особено важно и полезно да си набавите сминдух през зимните месеци, когато организмът е застрашен от грипни инфекции.
Освен като отлично лечебно средство, сминдухът се използва редовно при приготвяне на пъстърма, суджуци, наденици и други деликатеси от месо и риба.
Сминдухът може да се комбинира с други подправки като чубрица, червен пипер, магданоз, копър и джоджен. Заради силния си аромат, той лесно поема миризмите и затова е препоръчително сминдухът да се съхранява отделно.
Коментари