Диети за сърдечно-болни

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
Зеленчуци при сърдечно заболяване

При болести на сърдечно-съдовата система трябва да се спазва определен режим на хранене. Препоръчва се спазването на диета за сърдечно болни. Целта на диетата е да се спомогне за подобряване на кръвообращението, да се нормализират функциите на сърдечно-съдовата система, черния дроб, бъбреците, да се нормализира обмяната на веществата.

Диетата за сърдечно болни е с намалена консумация на натрий и течности, силно се ограничават веществата, които възбуждат сърдечно-съдовата и нервната система. Увеличена е консумацията на магнезий и калий. Храната се приготвя без сол или с малко сол, месото и рибата се варят.

Препоръчва се храненето да става на четири или пет пъти на равномерни порции. Разрешава се консумацията на вчерашен хляб или на леко препечен хляб, както и на диетичен хляб без сол. Забранени са пресният хляб, палачинките, мекиците, тестените изделия с мая и от бутер тесто.

Препоръчва се консумацията на зеленчукови супи, които могат да бъдат консумирани не повече от три пъти дневно, по 250 милилитра на хранене. Изключва се консумацията на супи от бобови култури, месни супи, рибени и гъбени бульони.

Допуска се консумацията на немазно месо – телешко, заешко, пиле, пуйка. Месото се сварява и едва след това се пече или леко се запържва. Може да се консумира сварено месо със сос. Забранена е консумацията на мазно месо, патешко, гъше, на дреболийки и месни консерви. Допуска се консумацията на сварени морски дарове.

При диетата за сърдечно болни се консумира кисело мляко, не се допуска консумация на сметана – течна и заквасена, както и на кашкавал и прекалено солено и мазно сирене.

От зеленчуците се ограничава консумацията на карфиол и грах, както и на зелен лук, копър и магданоз. Забранени са киселото зеле и краставички, туршиите, спанакът, ряпата, репичките, кромид лук и гъби.

Не се консумират пикантни сосове, черен пипер, лют червен пипер, горчица. Намалена е консумацията на гроздов сок.

Примерното меню на диетата включва рохко яйце и овесени ядки с кисело мляко за закуска, както и билков чай. Втора закуска: ябълка и филийка с немазно сирене.

Обяд: зеленчукова супа, парче сварено телешко месо с пюре от моркови, компот от сушени плодове. Следобедна закуска: шипков чай или чиния супа. Вечеря: сварено месо или риба със сварени картофи и за десерт – кисело мляко със сушени кайсии.

За сърдечно болните са полезни разтоварващите дни. Ябълковият разтоварващ ден е много подходящ – изяждат се два килограма сурови ябълки за целия ден. Ако сте прекалено гладни, изяжте две чаши сварен ориз.

Разтоварващ ден се прави и със сушени плодове. Той е подходящ също така при хипертония и недостатъчно добро кръвообращение. За един ден се изяжда половин килограм сушени плодове, накиснати предварително във вода. Разтоварващият ден с краставици също е подходящ – изяждат се два килограм краставици през деня.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest