Бъбреците служат за премахване на отпадъчни продукти и допълнителни течности от кръвта и тялото. Тези отпадъчни продукти и течности идват от храната, която ядем, и течностите, които пием. Ако имате ранна бъбречна недостатъчност, някои от отпадъчните продукти и допълнителните течности могат да останат в кръвта ви.
Понякога началната бъбречна недостатъчност може да прогресира до общо бъбречна недостатъчност. Все пак, ако следвате насоките на вашия лекар внимателно и специална диета при болни бъбреци, можете да бъдете в състояние да забавите този процес.
Специалният хранителен режим може да помогне за контрол на натрупването на отпадъчни продукти и течности в кръвта и да намали натоварването на бъбреците. Тази диета също може да помогне да се забави загуба на бъбречната функция. Основната цел на диетата при болни бъбреци е да сте здрави. Вашият лекар може да препоръча специална диета в зависимост от етапа на заболяването ви.
Като цяло диета, която се използва за ранните стадии на бъбречно заболяване, контролира количеството на протеин и фосфор, което ядете. Обикновено натрият също се контролира. Получаването на достатъчно калории, за да се поддържа здравословно тегло е много важно в този момент.
Вашето тяло се нуждае всеки ден от протеин за растежа, изграждането на мускулите и възстановяването на тъканите. След като тялото ви използва протеина в храната, която ядете, се получава отпадъчен продукт, наречен урея.
Припомняме, че нарушената бъбречна функция означава, че бъбреците не могат да са в състояние да се отърват от уреята нормално. Може да се наложи да се намали количеството протеини, което поемате, за да се избегне натрупването на урея в тялото ви. Протеинът се намира в два вида храни:
• в големи количества в храните от животински произход като домашни птици, месо, морски дарове, яйца, мляко, сирене и други млечни продукти;
• в по-малки количества в храни от растителни източници като хляб, зърнени храни, нишесте, зеленчуци и плодове (растителен протеин).
Ако бъбреците ви не са в състояние да премахнат фосфора от кръвта, нивото на фосфора става твърде високо. Високото ниво на фосфор в кръвта може да доведе до загуба на калций от костите ви. Това може да отслаби костите ви и да ги накара да се чупят лесно.
В помощ на контрола на фосфора в кръвта трябва да се ядат по-малко храни, които са с високо съдържание на фосфор. Фосфорът се съдържа в много храни. Храните с много фосфор:
• млечни продукти като мляко, сирене, пудинг, кисело мляко и лек крем
• зрял боб, грах и леща;
• ядки и фъстъчено масло;
• напитки като какао, бира и безалкохолни напитки.
Добре е да се използват немлечни сметани и препоръчителните заместители на мляко, за да намалите количеството на фосфор, което поемате.
Може да се наложи да се ограничи количеството на натрий в диетата си. Това е така, защото той често са свързва с високо кръвно налягане и бъбречни заболявания. Натрият се съдържа в много храни, но е особено висок в следните:
• готварска сол и храни с добавена сол като снакс храни, супи и топено сирене;
• някои консервирани храни, готови храни и "бързи храни";
• храни, мариновани в саламура, като кисели краставички, маслини и кисело зеле;
• пушени и осолени храни като шунка, бекон и месо.
Калориите ви дават енергия и понеже ще поемете по-малко калории от протеин, ще трябва да получите повече калории от другите храни. Вашият диетолог може да ви препоръча, да получите допълнителни калории от захар и растителни мазнини.
Някои от начините за увеличаване на калории са:
• Увеличаване на ненаситените мазнини, като например растителни масла (с царевица, памучно семе, шафраново, соево или слънчогледово масло), зехтин и майонеза;
• Използване на захар или сладки като твърди бонбони, дъвка, желе бонбони, мед, конфитюри;
• Консервирани или замразени плодове и сиропи.
Коментари
Ще караш на шопска салата, сок от моркови, цитруси и ленено масло...
Не е зле да правиш и леки физически упражнения за стягане мускулите на тялото и най-вече на гърба!
Реално нищо не трябва да се яде!