Всеки четвърти жител на планетата има проблеми с жлъчния мехур. Част от болните дори не подозират за здравословния си проблем. Това е така поради честото объркване на симптомите с тези на гастрит, повишена киселинност, тежест в стомаха и др.
Заболяванията на жлъчката могат да започнат най-вече, когато се храним неправилно. За да лекуваме и дори да се предпазим от диагнозата болна жлъчка, трябва да знаем как да се храним.
Когато установите, че имате болна жлъчка, все още имате възможност да избегнете оперативна намеса. Наличието на проблеми и камъни в жлъчката невинаги налага подобен тип лечение, освен ако стените й вече не са възпалени. Първото нещо, което трябва да промените, е начинът си на хранене.
Най-напред потърсете хранителни добавки, имащи в състава си селен, молибден, цинк и мед, холин и метионин. Те спомагат за регулиране на метаболизма на мазнините. Приемайте витамин С под всякаква форма.
Пресни плодове и зеленчуци - задължителен елемент във всяко хранене, както при здрави, така и при болни хора.
Основни храни в менюто ви трябва да са артишокът и цвеклото – те имат благоприятно въздействие върху функциите на жлъчката.
Зеле, броколи, къдраво зеле – напълно задължителни, при хранене при проблеми с жлъчката.
Кайсии - от плодовете, най-благоприятно въздействат именно те. Стимулират пречистването на бъбреците и намаляват риска от развитието на инфекции.
Гроздето пък е добър източник на антиоксиданти. То е идеалният вариант за пречистване на кръвта и е богато на витамини от група B, както и калий. Действа енергизиращо за организма.
Лимоните са едни от най-богатите на витамин С плодове.
Подправки:
Целина - подобрява кръвообращението и има голям ефект за почистване.
Магданоз - добър за подобряване на храносмилането. Значително намалява процесите на възпаление.
Лук - има основна роля за детоксикацията на черния дроб, помага при отстраняването на течности.
Разрешени храни: прясно обезмаслено мляко, най-добре краве, прясно приготвена извара, диетична извара, добре обезсолено краве сирене, прясно подквасено кисело мляко, прясно подсирено сирене, айран, таратор без чесън.
От месата може да хапвате питомен заек, телешко, крехко говеждо, агнешко - варени или печени на фурна или скара, пиле бройлер, нетлъста млада кокошка, нетлъсти речни риби (мряна, клен, млад шаран, таранка, уклей, бяла риба, пъстърва, щука, червеноперка - главно варени или печени на скара), яйчен белтък, снежни топки, растителни салатни масла - слънчогледово, маслиново.
Всички останали хранителни продукти трябва да се консумират умерено, а по възможност – да се избягват.
Коментари