Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Храни, които са жлъчегонни средства

Храни, които са жлъчегонни средства

Храни, които са жлъчегонни средства

Жлъчката е храносмилателен сок, който непрекъснато се произвежда в процеса на холереза (секреция на жлъчката) от чернодробни клетки, наречени хепатоцити. Чрез тръбната система този сок се събира в жлъчния мехур, натрупва се, концентрира се, променяйки състава си и се съхранява там между храненията. По време на активната храносмилателна фаза настъпва холекинеза - освобождаване на зрял жлъчен сок от жлъчния мехур в дванадесетопръстника. Част от младата чернодробна жлъчка навлиза в храносмилателния тракт директно от черния дроб.

Когато частично преработената храна от стомаха попадне в дванадесетопръстника, тук попадат и жлъчката и сокът на панкреаса. Жлъчката инактивира пепсина, основния ензим в стомашния сок, който разгражда протеините до прости пептиди и свободни аминокиселини. Пепсинът е опасен за ензимите на панкреаса.

Следователно неутрализирането му насърчава промяната на стомашното храносмилане в чревно. Жлъчните киселини емулгират мазнините, увеличавайки контактната им площ с храносмилателните ензими. Освен това панкреатичната липаза започва активно да разгражда мазнините.

В допълнение към храносмилателната функция жлъчката действа като абсорбент, образувайки водоразтворими комплекси от витамини А, D, Е, К и минерали (желязо и калций). Третата важна функция на жлъчката е отделителната. Жлъчката насърчава елиминирането на лецитин, билирубин, холестерол, бактериални токсини, лекарства, тежки метали и жлъчни соли, образувани по време на храносмилането. Жлъчката също играе ролята на храносмилателен регулатор: стимулира образуването и отделянето на нови порции жлъчка, засилва двигателната и секреторната дейност на тънките черва.

Механизъм на действие на жлъчегонните храни

Общоприетото значение на думата жлъчегонен е: който стимулира образуването и изтичането на жлъчен сок. Медицинското название за жлъчегонен е холеретичен. Най-честата причина за застой на жлъчката е недохранването. Ето защо за профилактика и лечение на това заболяване се препоръчва да се спазва специална диета, която включва холеретични продукти (продукти, които са жлъчегонни средства). Механизмът им на действие се основава на стимулиране на свиването на жлъчния мехур. Укрепването на подвижността му подобрява процеса на изтичане на жлъчката и нормализира процеса на нейното отделяне в дванадесетопръстника, а след това и в червата.

На сутринта след сън жлъчният мехур е най-отпуснат, изтичането на секрет от него се забавя и има силен застой на жлъчката. Правилната холеретична закуска спомага за по-активното му свиване, за да се подобри изтичането на жлъчен сок.

Храни, които подпомагат образуването на жлъчен сок

Знаейки кои храни влияят върху работата на жлъчната система, можете да следвате диета и да предотвратите застоя на жлъчката, без да използвате лекарства. Продуктите, които стимулират изтичането на жлъчка, условно се разделят на няколко групи.

Растителни масла

Растителните мазнини (слънчогледово масло, масло от ленено семе, зехтин, царевично масло и др.) Трябва да присъстват в ежедневната диета на човек. Те имат благоприятен ефект върху работата на целия храносмилателен тракт и стимулират изтичането на жлъчка в дванадесетопръстника. Най-полезни са растителните масла, получени по метода на директна екстракция, които не са преминали термична обработка. Затова се препоръчва да се използват в храната като част от сосове, като дресинг за салати. Приемането на няколко супени лъжици растително масло сутрин 30 минути преди хранене стимулира активното отделяне на жлъчка.

Пресни зеленчуци и плодове

Жлъчегонни средства

Плодовете и зеленчуците са основните съставки на ежедневната диета. Те са ценен източник на фибри, витамини и минерали. Списъкът на зеленчуците, които задействат процеса на образуване на жлъчка, включва:

- домати;

- всички видове зеле;

- моркови и цвекло;

- аспержи и артишок;

- магданоз, кориандър, копър;

- ревен и спанак;

- маслини.

Плодовете, които имат положителен ефект върху отделянето на жлъчка, включват:

- кайсии;

- смокини;

- сливи;

- ябълки;

- ягоди;

- банани;

- цитрусови плодове.

От плодовете най-полезни са офика и боровинка - както сурови, така и като част от плодова напитка, желе, компот. Желателно е по-голямата част от плодовете и зеленчуците да влязат в тялото пресни. Закуската от прясно изцеден сок и плодове помага на черния дроб да функционира ефективно през целия ден.

Билки и подправки

Храни, които са жлъчегонни средства

Подправките имат положителен ефект върху производството и изтичането на жлъчката. Следователно те се използват не само за подобряване на вкуса на ястията и придаване на специален аромат, но и за нормализиране на храносмилателните процеси. Канела, цикория, куркума, джинджифил имат подчертан холеретичен ефект. Тази група жлъчегонни продукти трябва да се използва с повишено внимание. Те могат да навредят на тези, които страдат от заболявания на черния дроб и жлъчния мехур.

Напитки, които подпомагат образуването на жлъчен сок

За нормалното функциониране на всички органи и системи е необходимо да се поддържа воден баланс и да се пият достатъчно течности. Липсата им причинява концентрация и застой на жлъчката. Течността може да попадне в тялото под формата на обикновена или минерална вода, чай, отвари, компоти и др. Силен жлъчегонен ефект има:

- чай от хибискус;

- вода с добавяне на лимонов сок или ябълков оцет;

- зеленчукови сокове;

- плодови сокове, компоти, желе;

- зеленчуков бульон от зеле, моркови, цвекло;

- вода с мед;

- отвари от цветове от невен, шипки, корен от женшен, берберис, царевична коса, листа от глухарче, пелин, жълт кантарион.

Преди да използвате редовно билкови отвари, важно е да се подложите на скрининг за камъни в жлъчката. Наличието на камъни може да провокира чернодробни колики.

Други здравословни храни

Кашата от елда е жлъчегонно

Свойството да стимулира изтичането на жлъчка се притежава и от пълнозърнести зърнени храни, трици, варено месо, твърдо сварени яйца, сушен пшеничен хляб (не прясно изпечен) и ферментирали млечни продукти. Най-добрата закуска за изтичането на жлъчката е каша от елда, овесени ядки или неполиран ориз.

Маслото има холеретичен ефект, но трябва да се консумира умерено. Полезни са сирене, извара, кисело мляко, заквасена сметана, гювечи. Вареното постно месо и риба имат благоприятен ефект върху функционирането на черния дроб и жлъчния мехур.

Но холеретичната диета трябва да бъде балансирана. Не можете неконтролируемо да включвате в хранителните продукти, които стимулират отделянето на жлъчка. По-добре е да съставите индивидуална диета с диетолог или да използвате готово меню, като вземете предвид вашите нужди.

Храни, които предотвратяват изтичането на жлъчка

Следните продукти могат да намалят образуването и изтичането на жлъчка:

- животински мазнини в големи количества;

- прясно изпечен хляб и сладкиши, брашно;

- концентриран рибен бульон;

- гъби;

- пържени храни;

- пушени, солени, пикантни ястия;

- кафе;

- газирани напитки;

- лук и чесън;

- бобови растения.

Но не ги изключвайте от диетата. Всеки продукт, като малка тухла, участва в изграждането на нашето тяло. С правилния хранителен баланс то ще бъде силно и здраво. Не всички храни, които намаляват производството и отделянето на жлъчка, са вредни.

Много от тях са от съществено значение за организма в малки количества. Основното е, диетата да е правилно балансирана.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest