Имуномодулаторно съединение, наричано още модификатор на биологичен отговор във фармацевтичната индустрия, е такова, което има способността да взаимодейства с имунната система по специфичен начин, променяйки резултата от специфични имунни процеси.
Имуномодулаторните съединения могат да се произвеждат ендогенно (вътре в тялото) или екзогенно (извън тялото). Ендогенните имуномодулатори са съединения, които обикновено се намират в нашето тяло, като цитокини, хормони и растежни фактори.
Екзогенните имуномодулатори могат да бъдат синтетични (много лекарства с рецепта) или естествено срещащи се като съставки в нашите храни и хранителни добавки. Някои от тези съставки са познати, като витамини и минерали, които обикновено се смятат за необходими за правилното функциониране на нашите тела. Например, цинкът помага за активирането и регулирането на имунните клетки, за да могат да изпълняват работата си в тялото.
Какво са имуномодулаторите
- Омега-3 и омега-6 полиненаситени мастни киселини;
- Въглехидрати като глюкани, манани, фукоидани, фруктани, ксилани и пектини;
- Дрождени бета-глюкани;
- Растителни компоненти като корен от астрагал или цвят от ехинацея, в различна степен.
Има много други видове естествено срещащи се съединения, открити в храните и добавките, които консумираме, за които има поне някои научни доказателства, че имат имуномодулираща активност. Много от тези съставки са с растителен произход и могат лесно да се консумират в храни и хранителни добавки.
Примерите включват омега-3 и омега-6 полиненаситени мастни киселини като линолова киселина и олеинова киселина, за които се знае, че имат противовъзпалителни ефекти при хората.
По-познати мастни киселини са докозахексаенова киселина и ейкозапентаенова киселина и са изследвани за широк спектър от биологични ефекти, включително имуномодулация, но произхождат главно от морски животни.
Полифеноли с растителен произход като куркумин и кверцетин са тествани в клинични изпитвания върху хора за имуномодулираща (обикновено противовъзпалителна) активност, както и други биологични ефекти.
Някои от най-добре проучените имуномодулиращи хранителни съставки са полизахаридите – вид въглехидрати. Полизахаридите, които са били изследвани за имуномодулираща активност, основно попадат в следните типове: глюкани, манани, фукоидани, фруктани, хляни и пектини и галактани. Някои от тези полизахаридни съставки са добре известни като пектини, глюкани и инулин (фруктан) като диетични фибри.
Други като карагенан (галактан) се използват като емулгатори и текстуранти в храни от десетилетия. Много от тези полизахариди изглежда имат имуномодулиращи свойства, които са изследвани с различни степени на научна строгост.
Изследванията показват, че консумацията на специфични функционални храни, съдържащи имуномодулатори, може да стимулира активността на имунните клетки, осигурявайки защита срещу рак, вируси и бактерии.
Примери за храни, съдържащи имуномодулатори
- женшен;
- гъби;
- сьомга;
- някои плодове – круши, ябълки, гуава, дюля, сливи, цариградско грозде, портокали и други цитрусови плодове;
- сафлорово масло;
- тофу;
- орехи.
Коментари