Gotvach.bg»Статии»Ядки и Семена»Конопено Семе

Конопено Семе

редакция:
конопено семе

Растението коноп се отглежда от много дълго. Счита се, че това е една от първите култури, отгледани от човека. От коноп хората правели дрехи, хартия, здрави въжета и произвеждали масло. Народната медицина по цял свят включила конопа в своите рецепти, защото с пълно право можем да го наречем лечебно растение. Храната също била обогатена от конопените семена.

Веднага трябва да се поясни, че семената на конопа не съдържат психоактивни вещества, каквито има в марихуаната. Те съдържат само полезни съставки - висококачествени протеини и аминокиселини, минерали и фибри. Затова са перфектно допълнение към диетите за здравословно хранене.

Този факт е известен още на древните хора, които включили конопените семена в своята хранителна диета. Интересно е да се проследи пътя на конопеното семе на трапезите в различни краища по света.

Историята на конопените семена като храна при хората

През ІІ век Гален написал в своите записки, че хората слагат в десертите си пържено конопено семе. През 1950 година светът научил, че майките от племето Сото в южните части на Африка слагат конопено семе в кашите на децата си по времето, когато ги отбиват.

От коноп се извлича конопено масло, което е популярна храна в Индия и Русия. Монасите в Европа също са наясно с хранителните свойства на конопените семена и ги включват в храната си 3 пъти на ден във всичко, което консумират - супа, овесена каша, десерт.

Полските и литовски народи приготвяли всяка година на Бъдни вечер супа от конопено семе, защото вярвали, че починалите им близки ги посещават тогава и така ги угощавали на празника. Украинците и латвийците правели подобно нещо на деня на Тримата крале.

Китайските селяни в северната част на страната редовно консумирали конопено семе и по време на глада в края на ІІ световна война семената на растението били включени към препоръчителната храна на китайците. По време на периоди на глад австралийците прибягнали също към това растение през ХІХ век.

Историята на конопените семена в диетата на народите е дълга и подсказва, че те са използвани като храна заради състава им и отражението върху телесното здраве.

Хранителен състав на конопеното семе

Семената на конопа съдържат над 30 процента мазнини. Прави впечатление богатството на две основни мастни киселини - омега -6 и омега -3. В състава е също линоленовата киселина, много полезна за здравето.

Висококачествен протеин в тези семена не само се съдържа, но и представлява повече от 25 процента от общите калории. Това количество е повече, отколкото е дори в семената на чиата и лененото семе, които са известни с протеините си.

Семето на конопа съдържа и витамин Е в добри количества, а също минерали като фосфора, калия, натрия, магнезия, сярата, калция, желязото и цинка.

Полезни свойства на конопеното семе

Ползите от консумацията на конопено семе са в много широка гама - здраве на вътрешните органи, красота, тонус, лекарствено средство. Ето някои от тях.

1. Поддържа сърцето - благодарение на съдържанието на аминокиселината аргинин в състава се произвежда азотен оксид в тялото. Той разширява и отпуска кръвоносните съдове, понижава кръвното и регулира работата на сърцето. Витамин Е действа като антиоксидант и унищожава свободните радикали. Гама-линоленовата киселина намалява риска от възпаления и поддържа сърцето.

2. Подобрява вида на кожата - мастните киселини в семето подобряват имунната система. Според проучванията употребата на масло от конопено семе при хора с екзема подобрява нивата на мастни киселини в кръвта. То също облекчава сухата кожа и намалява сърбежите. Гама-линоленовата киселина предотвратява възпалението и подобрява състоянието на кожата.

3. Ролята на протеините - почти четвърт от калориите идват от протеините. Този протеин е сходен на протеина от говеждото и агнешкото месо, около 11 грама протеин от 30 грама семена. Това означава всички незаменими аминокиселини за тялото от консумацията на семето. Съдържат се и аминокиселините метионин, цистеин, аргинин и глутаминова киселина. Растителните протеини се смилат добре в тялото.

ползи от конопеното семе

4. Благоприятно действат при ПМС и менопауза - при жените с ПМС само 1 грам незаменими мастни киселини, приети на ден с конопено семе, води до чувствително намаляване на симптомите. Гама-линоленовата киселина пък облекчава симптомите на менопаузата, регулирайки дисбаланса на хормоните и възпаленията.

5. Подобрява храносмилането - конопените семена са отличен източник на фибри, на които се дължи добрата работа на чревния тракт. Съдържанието на хранителни вещества и ценни храносмилателни бактерии е много полезно за храносмилането. Семената могат и да регулират нивата на захар и холестерол в кръвта. Обелените и олющени семена съдържат много фибри, защото обвивката от влакна е премахната.

6. Други полезни свойства - от стрити семена се получава конопено мляко. То е болкоуспокояващо, диуретично и противовъзпалително средство, освен хранителен източник. Маслото пък предпазва от инсулти и тромбози. То е успокоително и лек за кашлица.

Съхранение и консумация на конопено семе

От растението коноп се извличат конопени семена. От тях след стриване и разреждане с вода се прави конопено мляко. След смилане се получава конопено брашно и се включва в различни рецепти. Познато е конопеното сирене. Може да се намери и протеин на прах. Всички продукти се предлагат в магазините за здравословно хранене.

Конопените семена предлагат много възможности за консумация. Те се ядат сурови, печени или сготвени. Маслото от конопа е здравословна храна и се използва като такава най-дълго в Китай, отпреди 3000 години.

Идеите за добавяне на конопено семе в храната са неизчерпаеми - може да се поръсят върху салатата, да се сложат в пилафа, в овесената каша, в киселото мляко, в мюслито. Идея е да се сложат в хляба или да се поръси печивото преди да се сложи във фурната. Конопено семе в дресинга на салатата също е вариант.

Съхранението на конопените семена не е трудно. Нужен е херметически затворен съд, който да се държи на сухо и хладно място. След отварянето им повечето продукти, направени след обработка на конопените семена се държат в хладилник. За се не се увредят мастните киселини, олющените конопени семена не трябва да се нагряват над 180 градуса.

Вреди и противопоказания от консумацията на конопено семе

Тези семена са безопасни за консумация, стига това да се прави в умерени количества. Прекаляването може да доведе до лека диария, защото имат разхлабващ ефект.

При чувствителна храносмилателна система приемът трябва да бъде много внимателен. Като започне с 1 чаена лъжичка и се увеличава постепенно.

Трябва да се има предвид, че тези семена действат като антикоагуланти и има риск от по-силно кървене. Ако се приемат лекарства с такова действие, е нужна консултация с лекар преди приема на конопено семе.

Креативни идеи за конопено семе в храната

- Смути с ягоди, кокос и лайм с добавка на конопено семе - в рецептата присъстват кашу, смес от кокос и лайм и конопени семена. Получава се кремообразна смес с тропически привкус.

- Шоколадови протеинови хапки - приготвят се от смесване на фурми, семена от чиа, конопени семена и какао. Сместа се оформя на топчета и всяко е като протеинова бомба за деня.

- Енергийни блокчета с конопено семе - правят се от канела, куркума и конопено семе, смляно на брашно. Те могат да се използват и като лека закуска.

- Салата от макарони с песто от конопено семе - сварените макарони се заливат с кремообразно конопено песто от босилек, сушени домати и рукола. Може да се консумира и като основно блюдо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest