Лененото брашно е натурален и здравословен продукт, който се употребява от хората вече стотици години. Въпреки че лененото семе притежава редица полезни свойства, дъвченето на цели ленени семенца не е достатъчно за абсорбиране на всички нужни вещества от организма, тъй като семките могат просто да преминат през тялото ви.
Тогава на помощ идва лененото брашно, което се получава, когато ленените семенца се смелят или счукат. Лененото брашно може да се закупи готово от специализираните вериги или да се направи в домашни условия.
Вторият вариант, освен че е по–евтин, е и по-удачен, защото при по–продължително съхраняване готовото ленено брашно губи чудодейния си ефект и се разваля по–бързо от целите семенца.
Външната обвивка на семенцето съхранява мастните киселини вътре добре защитени. Ако лененото семе е с добро качество, при съхранение на тъмно, сухо и хладно място може да е в добра годност в продължение на една година.
В домашни условия ленено брашно може да се приготви много лесно - семенцата просто се разбиват в кухненски робот или в кафемелачка. Ако използвате пасатор, съдът, в който ще пасирате, трябва да е достатъчно висок и отгоре да е покрит с пластмасово фолио или др., за да не се разхвърчат зрънцата извън него.
Състав на лененото брашно
Лененото брашно е полезна и ценна храна, богата на витамини и минерали и е с ниско съдържание на мазнини. Лененото брашно съдържа фибри, мазнини, протеини, тиамин (витамин В1), рибофлавин, (витамин B2), ниацин (витамин B3), пантотенова киселина (витамин B5), витамин B6, фолиева киселина (витамин B9), витамин С, калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, цинк. Лененото брашно съдържа до 45% масло, в което омега-3 е около 55-60 %, омега-6 е около 15%, омега-9 – около 10%, а наситените мастни киселини - около 10%.
Ползи от ленено брашно
Лененото брашно присъства в редица народни рецепти за лечебни цели. Дългият списък със ценни съставки го превръщат в една от най–полезните храни на планетата. Голямото количество фибри, които се съдържат в него правят употребата му подходяща при отстраняване на констипация и възпаления на дебелото черво. Има благоприятен ефект при жени в менопауза и подпомага доброто здраве. Ненаситените мастни киселини в лененото брашно играят изключително важна роля за правилното функциониране на човешкия организъм.
Лигнаните в лененото брашно са фитоестрогени, които имат антибактериални, антиракови и антиоксидантни свойства. Богатото съдържание на омега-3 и омега-6 мастни киселини правят лененото брашно търсена добавка за спортисти и хора, целящи здравословно хранене.
Лененото брашно има изразени лечебно-профилактични свойства при нарушаване на мастната обмяна, атеросклероза, онкологични заболявания. То подпомага функциите на черния дроб, щитовидната жлеза, повишава потентността, има подмладяващ ефект, бързо заздравява раните.
При диабет консумирането на ленено брашно нормализира кръвната захар. Доказано е, че всекидневният прием на ленено брашно потиска или блокира изцяло възпалителни процеси, настъпили при болестите Паркинсон или астма.
Лененото брашно абсорбира течностите в организма и помага при безсъние, главоболие, зачервяване на очите и дори при болка в ушите. Редовната консумация на ленено брашно възпрепятства втвърдяването на артериите и кръвните съсиреци и намалява риска от инфаркт или инсулт при диабетици или сърдечноболни.
Народна медицина с ленено брашно
В народната медицина ленено брашно се използва при кашлица като отхрачващо и противокашлично средство. Назначава се и като слабително средство при запек, особено при хроничен колит. За целта 2 ч.л. ленено семе се смилат и се заливат с чаша гореща вода. Приемат се 100-150 мл 2-3 пъти на ден.
При хроничен запек също се препоръчва всеки ден да се приема по 1 чаша непрецедена настойка от ленено брашно, която се приготвя по следния начин: Сварете 2 ч.л. ленено брашно в 300 мл вода и оставете сместа 10 минути. Приемайте от настойката по 100 мл на гладно. Настойките и отварите трябва винаги на бъдат пресни. Те помагат и при болки в корема, болести на пикочния мехур и бъбреците.
В народната медицина е популярен и компресът с ленено брашно. Счукано ленено семе се слага в торбичка от марля, която се пуска за около 10 минути във вряща вода и след това се поставя върху болното място. Държи се, докато изстине. По този начин можете да преборите зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия на лицето.
Лененото брашно се употребява още при изгаряне и заболявания на кожата. Кашица от ленено брашно се прилага при лечение на рани, кръвотечения и др. Лененото брашно, сварено в мляко, се прилага като компрес за лечение на напукани пети.
За общото укрепване на организма разбъркайте 1-2 супени лъжици ленено брашно с 1 лъжица мед и 1 чаша вода. Изпийте сместа веднага, а след това приемете още една чаша вода, тъй като лененото семе бързо набъбва в стомаха.
Лененото брашно в кулинарията
Лененото брашно е подходящо за приготвяне на нетрадиционни хлябове, бисквити и палачинки. Може да се добавя още в баници, кексове, пудинги, както и в супи. То може да се използва като добавка към различни салати, сирена, сосове и други ястия. Също така е подходящо като заместител на яйцата в повечето рецепти.
Като заместител на яйцата, лененото брашно трябва да се смеси с вода или друга течност. Едно яйце от рецепта за кекс, палачинки и др. може да бъде заменено от 1 с.л. ленено брашно смесено с 3 с.л. вода. Сместа се добавя в шейкове и зърнени закуски.
Лененото брашно е богато на мазнини и добавено в приготвянето на различни рецепти, намалява нуждата от допълнително добавените масло, олио и т.н. Другото предимство на лененото брашно е, че не съдържа глутен и захар, за чиито вреди напоследък се говори доста.
Хляб с ленено брашно и лимец
Необходими продукти: ленено брашно – 200 г, брашно от лимец – 200 г, сода – 1 ч.л. равна, сол – 1/3 ч.л., яйца – 3 броя, олио - 5 с.л., вода – 1/2 ч.ч. топла
Начин на приготвяне: Смесете лененето брашно, солта и содата. Разбийте яйцата, налейте водата и олиото. След това постепенно добавете брашното от лимец. Разбъркайте добре, докато се получи еднородна смес. Тестото се изсипва в намазнена форма за кекс и се пече около 40 минути на 170 градуса.
Смути с ленено брашно
Необходими продукти: ленено семе – 2 с.л., портокалов сок – 1/2 ч.ч., кисело мляко – 1/2 ч.ч., плодове – 1 ч.ч. плодов микс по избор, банан – 1 бр.
Начин на приготвяне: Поставете лененото семе в сух блендер и го смелете, докато се получи фин прах. Добавете портокаловия сок, киселото мляко, плодовия микс и банана. Пасирайте, докато получите гладка смес.
Бананови бухтички с ленено брашно
Необходими продукти: банани – 6 броя, яйца – 2 броя, ленено брашно – 3/4 ч.ч., зехтин – 3 с.л.
Начин на приготвяне: В голяма купа, намачкайте бананите и ги смесете с разбитите яйца. Сместа се разбърква с лененото брашно. Със супена лъжица се гребва от тестото и се изсипва на купчинки в тигана с нагорещената мазнина. Когато бухтичките започват да придобиват златист цвят, ги обърнете да се изпържат и от другата страна. Сервирайте готовите бухтички с кленов сироп или мед.
Ленено брашно в козметиката
Освен че е чудесна хранителна съставка, лененото брашно може да се използва и с козметични цели. Купете ленено брашно или го пригответе сами вкъщи. В двулитрова тенджера с вода сипете 3 с.л. от лененото брашно и кипнете водата. Оставете сместа да отлежи 7 – 8 часа, след което я прецедете. С приготвената отвара изплакнете косата след измиване. Тази процедура със сигурност ще я подхрани и съживи.
Коментари