Неясно защо кокосовото дърво в неговите родни тропически области е познато като мързеливо дърво. Удивлението идва от факта, че неговият плод - кокосовият орех, намира невероятно широко приложение в живота на местните - като се започне от хранителната му употреба и се стигне до използването му като материал за работа от творците на изкуството.
Кокосовият орех е не само плод, съдържащ в себе си и разхладителна напитка, но и суровина за производство на кокосово брашно - сладко на вкус, с приятен кокосов аромат и невероятно много ползи, което го прави перфектна алтернатива на добре познатите ни брашна от всевъзможни суровини.
За да се откроят достойнствата на кокосовото брашно, нужна е информация за неговата същност, състав и полезни свойства, както и за неговата поява на пазара.
История и същност на кокосовото брашно
Кокосовото орехи се използват основно с цел добиване на кокосово месо, мляко, вода, както и на кокосово брашно. Най-голям дял в производството на кокосово брашно се пада на Филипините. Там брашното е страничен продукт от производството на кокосово мляко. Естествени, нетоксични растения като кокоса са търсени за производство на лекарства за профилактика и лечение на различни заболявания.
Кокосовото брашно се препоръчва за добавка към всяка здравословна диета заради антибактериалните, противогъбичните и всякакви други свойства, които притежава. За палео диетите, като източник на брашно без алергени или просто за стимул на имунната и храносмилателната системи кокосовото брашно е най-добър избор.
Какво точно е кокосово брашно
Първоначално това е бил питателен вторичен продукт от кокосовото мляко. Фермерите, които са го купували, са били наясно, че това е източник на органичен тор и добро допълнение към храната на животните. Постепенно изследванията доказват, че кокосовото брашно е отлична храна с многобройни ползи за здравето и то постепенно заема мястото си на суперхрана за хората, особено в светлината на факта, че е добра идея при безглутенови диети.
Характеризира се с високо съдържание на фибри, протеини и здравословни мазнини и ниско съдържание на захар, въглехидрати и калории.
Продуктът, наречен кокосово брашно, се получава при настъргване на месото на пресни кокосови орехи. След това суровината се дехидратира и обезмаслява, тоест извлича се маслото от нея. В резултат се получава фин прах, който прилича на пшеничното брашно. В най-чиста форма то даже губи кокосовия си аромат и може да се сбърка с друг тип брашно.
Химически състав и хранителна стойност на кокосовото брашно
В 30 г кокосово брашно, което е четвърт чаша, се съдържат:
- 120 ккал;
- 4 г мазнини;
- 10 г протеини;
- 10 г фибри;
- 16 г въглехидрати;
- 2 г захар.
Дневно обикновено се използват 2 с.л., което е около 15 г. В тях има 8 г въглехидрати, 5 г фибри и 60 ккал, което го прави идеално за всички, които следят калориите, въглехидратите, които приемат, и се стремят да увеличат фибрите в храната си.
Здравословни и хранителни ползи от кокосовото брашно
Кокосовото брашно има различни ползи за здравето от други продукти от кокос, като кокосовото масло примерно, и е добра алтернатива на останалите брашна.
Този продукт е функционална храна и има значителни ползи за здравето като ценен източник на хранителни вещества. То съдържа диетични фибри, има високо съдържание на протеини, не съдържа глутен и има нисък гликемичен индекс. Много е подходящо за хора с възпалителни заболявания и тези, които трябва да избягват глутена. Безопасна храна е за страдащи от цьолиакия, синдром на пропускливите черва, диабет и глутенова непоносимост.
Продуктът се отразява добре в много посоки на здравето ни.
1. Подпомага метаболизма - заради съдържанието на здравословни наситени мазнини, които са източник на енергия за тялото, брашното е здравословен начин да се поддържа метаболизма и баланс на нивата на кръвна захар;
2. Съдържа много полезни фибри - самото месо на плода съдържа 61 процента фибри. Влакната не могат да се абсорбират от тялото и затова някои калории и въглехидрати не могат да се използват от тялото, а направо преминават към храносмилателния тракт, за да се изчисти организмът от токсините и отпадъчните вещества;
3. Държи нивата на кръвна захар в стабилно състояние - поради ниския си гликемичен индекс това брашно не повишава нивата на кръвна захар. Консумацията на храни с това брашно подпомага регулирането на нивата на кръвна захар;
4. Подобрява здравето на сърцето, както и на храносмилателния тракт - кокосовото брашно понижава нивата на лош холестерол и така подпомага сърдечното здраве. Фибрите и мазнините пък има благоприятен ефект върху стомаха и цялата храносмилателна система;
5. Богато на микроелементи - тъй като кокосовите палми се отглеждат върху богати вулканични почви в тропиците, които са естествено наторени с морска вода, съдържаща всички микроелементи, в продукта се съдържа пълна комбинация от всички микроелементи, нужни на човешкото тяло, така че този продукт е способен да захрани тялото с всичко необходимо. Освен това не съдържа фитинова киселина.;
6. Хипоалергенни свойства - специфичните алергии, от които страдат много хора, днес са истински бич за човешката популация. Кокосовото брашно предлага алтернатива, благодарение на която няма нужда от отказ от любими десерти и лакомства. Те могат да се направят с кокосово брашно.
За какво се използва кокосовото брашно
Тази суровина може да замести напълно пшеничното брашно в рецептите с него. Къде е най-добре и адекватно да се използва кокосово брашно?
- Като сгъстител за супи, яхнии и шейкове, тъй като има отлична попиваемост. На всяка една чаша традиционно брашно е нужна само четвърт чаша кокосово;
- В рецептите често се включва допълнителен източник на протеини, като яйцата в сладкишите примерно, тогава за да се компенсират свързващите свойства, които би позволил глутенът в нормални условия, може да се добави примерно ленено семе, което има такива свойства и отделно допринася за здравето.
Рецепта за кокосово брашно в домашни условия
Може да се направи кокосово брашно и у дома. Така кокосовият орех ще се използва напълно, без да се изхвърли нищо от него.
Кокосовото месо заедно с водата от ядката се пуска в блендер, докато се получи гладка смес.
Сместа се прецежда през марля и се изстиска добре. Течността, която остава, е кокосово мляко, което може да се изпие.
Сухата част от кокоса се разстила в тава върху хартия за печене и се суши 4-6 часа във фурна на 50 °C, докато се получи консистенция на прах, която е брашното.
Съхранява се в затворен съд на тъмно.
Кулинарни рецепти с кокосово брашно
Може да си приготвите кокосов чийзкейк с или без плодове, кокосови мъфини без захар и без глутен, всякакъв род кокосови бисквити, палачинки, барчета, кокосови торти, кокосови сладкиши, диетични хлебчета, кексове и курабийки, баници и всевъзможни десерти с плодове или захар. Може да се сгъсти супата с него или да се направи приятна консистенцията на яхнията.
Противопоказания за използване на кокосово брашно
Този продукт е препоръчителен за всяко диетично хранене. Може да възникне проблем само при алергия към кокоса. Такава вероятност не е голяма, но може да се направи проверка, която да изключи алергична реакция към продукта.
А ако сте фен на вкусните кокоски, значи ще искате да знаете:
- как се почиства кокосов орех;
- или да разгледате нашите рецепти с кокосово брашно.
Коментари