На 2 септември светът отбелязва деня на кокосовия орех. Кокосовите орехи са се отглеждали в тропическите региони повече от 4500 години, но популярността им по целия свят непрекъснато нарасна заради техния аромат, кулинарни приложения и потенциалните ползи за здравето.
Хранителни стойности на 1 ч.ч. (100 г) кокос
Суров кокос - 354 ккал, 3 протеин, 15 г въглехидрати, 9 г фибри, 33 г мазнини; манган - 75% от дневната нужда
Сушен кокос - 650 ккал, 7.5 г протеин, 25 г въглехидрати, 18 г фибри, 65 г мазнини; манган - 137 % от дневната нужда
Ето 5 важни хранителни и здравословни ползи от кокосовия орех:
Кокосовият орех е много хранителен
За разлика от много други плодове с високо съдържание на въглехидрати, кокосовите орехи съдържат предимно мазнини. Съдържат също протеини, няколко важни минерала и малки количества витамини от група В. Те не представляват важен източник на повечето други витамини обаче.
Кокосовите орехи са с особено високо съдържание на манган, което е от съществено значение за здравето на костите и метаболизма на въглехидратите, протеините и холестерола. Богати са и на мед и желязо, които помагат за образуването на червени кръвни клетки, както и селен - важен антиоксидант, който защитава клетките.
Голяма част от мазнините в кокосовия орех са под формата на триглицериди със средна верига. Тялото метаболизира тези триглицериди по различен начин от другите видове мазнини, усвоявайки ги директно от тънките черва и използвайки ги за енергия.
Кокосовият орех може да е от полза за здравето на сърцето
Проучвания твърдят, че хората, които живеят на полинезийски острови и често ядат кокос, имат по-ниска честота на сърдечни заболявания, в сравнение с тези, които следват западна диета. Тези хора обаче ядат и повече риба и по-малко преработени храни, така че не е сигурно дали тези по-ниски проценти се дължат наконсумацията на кокосов орех или други аспекти на диетата им.
Като цяло се смята, че кокосовото масло има неутрален ефект върху нивата на холестерола. Но консумирането на кокосово масло обаче може да намали мазнините в корема. Това е особено полезно, тъй като излишната мазнина в корема увеличава риска от сърдечни заболявания и диабет.
Кокосовият орех може да спомогне за контрола на кръвната захар
Кокосът е с ниско съдържание на въглехидрати и с високо съдържание на фибри и мазнини, така че може да помогне за стабилизиране на кръвната захар. Скорошно проучване установява, че кокосовият орех има антидиабетичен ефект вероятно поради съдържанието си на аргинин. Аргининът е аминокиселина, която е важна за функционирането на клетките на панкреаса, които отделят хормона инсулин, който пък регулира нивата на кръвната ви захар.
Кокосовият орех съдържа мощни антиоксиданти
Месестата част на кокосовия орех съдържа фенолни съединения (вид антиоксиданти), които могат да помогнат за защита на клетките от окислително увреждане. Основните фенолни съединения включват галова киселина, кафеена киселина, салицилова киселина и p-coumaric киселина.
Полифенолите, които се намират в него, могат да предотвратят окисляването на LDL (лошия) холестерол, правейки по-малка вероятността от образуване на плаки в артериите, които могат да увеличат риска от сърдечно заболяване. Няколко проучвания показват даже, че антиоксидантите, намиращи се в кокосовото масло, могат да помогнат за защитата на клетките от увреждане и смърт, причинени от оксидативен стрес и химиотерапия.
Кокосовият орех може лесно да се добави към вашата диета
На люспи или настърган, кокосовият орех придава приятен вкус на редица пикантни ястия. Месната му текстура и аромат се съчетават добре с къри, рибни яхнии, ястия с ориз или дори върху панирани скариди с кокос.
Имайте предвид, че някои марки съдържат добавена захар, която може да не си пасне с особения вкус на пикантните ястия. Затова не забравяйте да проверите етикета за съставките.
Настърганият кокосов орех е чудесна съставка и при печене на бисквити, кифли и хлебчета. Щипка суров кокос придава особена текстура и тропически вкус на овесената каша. Може да го добавите и в пудинг или кисело мляко, ако искате по-лесно да наддадете на тегло.
Кокосовото брашно може да се използва като заместител на пшеничното брашно. То е без глутен, без ядки и популярна опция за всеки, който си брои въглехидратите. Тъй като не съдържа зърна, брашното е полезно и за тези, които са на палео диета, която не позволява зърнени продукти като обикновеното пшенично брашно. Кокосовото брашно е препоръчително да се използва в тествани рецепти, тъй като няма да бухне като пшеничното брашно, а и абсорбира повече течност от другите видове брашно.
Потенциални недостатъци на кокосовите орехи
Тъй като са с високо съдържание на мазнини, кокосовите орехи също са с високо съдържание на калории. В зависимост от калоричните ви нужди и прием, кокосът може да предизвика наддаване на тегло, ако не компенсирате излишните калории другаде в диетата си.
Освен това някои хора са алергични към кокосови орехи, въпреки че това е рядкост. Ако имате тази алергия, трябва да избягвате консумирането на всички продукти от кокосови орехи.
Вижте още:
Коментари