Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Полезен ли е сушеният кокос?

Полезен ли е сушеният кокос?

Кокосов крем

Каквито и предразсъдъци да имате към консумацията на сушен кокос, забравете ги. Това е един чудесен био десерт, който съдържа в себе многобройни ползи за здравето на нашия организъм.

Преди да изброим много полезни свойства и предимства на кокоса, нека кажем каква е разликата между сушения и пресния кокос и кой от двата вида е по-удачно е да се консумира. В интерес на истината по отношение на съдържащите се в двата вида полезни вещества, разлика между тях няма. Разликата идва в това, че в 100 грама пресен кокос се съдържат 635 калории, докато в изсушения калориите са 350.

Едва 100 грама от сушения продукт осигуряват на организма близо 75 процента от нужното му количество мед за деня. Известно е, че този минерал спомага за производството на невротарнсмитери в мозъка, които са отговорни за предаване на информация между клетките. Според редица специалисти честата консумация на кокос предпазва от Алцхаймер.

Кокосът е и парадокс. Той е богат на мазнини, които помагат за отслабването. В тропическия продукт се съдържат така наречените средноверижни триглицериди. Те спомагат за бързото разтваряне на наситените мазнини от една страна, а от друга засищат организма без това да води до напълняване.

Богатият на триглецириди кокос бързо намалява лошия холестерол. Проучвания са показали, че консумацията на кокос в продължение на две седмици пречиства кръвта от вредния холестерол, като сваля нивата му с две трети.

Само една чаша сушен кокос е било доказано, че съдържа 7 гр. фибри. Повечето хора вече знаят, че фибрите помагат да запазите чревния тракт здрав, както и да се предпазите от запек. Освен това фибрите спомагат за предпазване от диабет, повишават силите на имунната система, намалят нивата на кръвната захар.

Кокос

Сушеният кокос съдържа още множество полезни вещества, грижейки се за постигане на оптимално здраве и поддържане на теглото ни в нормa. Полезният сушен плод прелива от следните витамини, а именно А, С, D, E, В, В1 (тиамин), В2 (ниацин), В2 (рибофлавин), В4 (холин), В5 (пантотенова киселина), В6 (пиридоксин), В9 (фолиева киселина), В12 (кобалкамин), витамин К1 и К2.

Откъм минерално съдържание сладникавият плод отново има с какво да се похвали - незаменим източник е на желязо, цинк, калций, фосфор, калий, селен, натрий, манган, мед, флуорид.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest