Витамините, които се съдържат в спанака, по принцип са доста устойчиви при варене и консервиране, но при по дълго варене някои съставки се унищожават. Затова по-целесъобразно е приемането му в прясно състояние, например под формата на спаначени салати.
С повишено внимание обаче трябва да употребяваме спанака при хранене на кърмачета. Тук се налагат някои предпазни мерки.
Опасността се състои в това, че при съхранение на ястия, съдържащи този зеленчук, повече от 48 часа в топло помещение, се активират бактерии и под тяхното въздействие нитратите се превръщат в нитрити.
Те са опасни поради това, че когато се всмучат в кръвта, спомагат за образуването на метахемоглобин. С неговото образуване се изключват значителна част от еритроцитите (червените кръвни клетки) от процеса на дишане.
В резултат на този процес при консумация на престояла храна със спанак при деца могат да се появят до 2-3 часа симптоми като: посиняване, задух, стомашно разстройство, повръщане, а дори и тежки случаи на колапс.
Поради тази причина приготвените вече ястия със спанак трябва да се консумират веднага или да се съхраняват на студено място. Също така можем да предотвратим образуването на отровни соли в храната, като прибавим малко захар в нея.
При чернодробни и бъбречни заболявания или подагра спанакът задължително трябва да се изключи от менюто, защото съдържа значително количество оксалова киселина.
Въпреки всичко не трябва да пренебрегваме неговите положителни качества. Спанакът повишава хемоглобина в кръвта заради високото съдържание на желязо, фолиева киселина, витамин С и К.
Тези витамини са особено ценни при болни от анемия. Ниската му калоричност го прави подходящ при диетично хранене при страдащи от затлъстяване и атеросклероза. И не на последно място спанакът е мощен имуностимулатор.
А вие непременно трябва да хвърлите един поглед на тези торти със спанак, а ако ви се хапва нещо солено - за вас са тези рецепти за спаначено суфле.
Коментари