Според специалистите конопът е първата билка, която човекът е засадил преди повече от 10 хиляди години в Китай. Лековитите свойства на растението са известни от хиляди години. Плиний и още няколко автори в древна Гърция говорят за способността му да тушира болките. Надмощието на пазара на коноп си оспорвали най-големите империи.
Конопът е използван за производство на дрехи, хартия, дори оръжия. Той е бил мощна култура за фармацевтиката и много други клонове на индустрията. Наред с всичко друго, от него се произвежда и брашно. Не може да се каже, че конопеното брашно е продукт с широко потребление, но все пак той е познат от хилядолетия и продължава да се използва и днес. Затова информацията за него е полезна.
История на конопеното брашно
Този продукт е познат от хиляди години и най-често го използват в Китай и Индия. Появява се и в Русия още в древни времена. Трудно е да се каже каква е била първата цел на брашното от канабис - за храна или като лекарство на прах. Известно е само, че руските селяни го използвали като хранителен продукт - брашно и масло.
В храненето този продукт е играл важна роля в миналото. В китайските села жителите консумират конопено брашно всеки ден в продължение на стотици години. Въпреки че не са имали съвременните знания за храненето, те са оценили положителните ефекти на конопа и продуктите от него. Това е и една от причините за дълголетието на много от тези хора.
Получаване на конопено брашно
Конопеното брашно се произвежда от небелени конопени семена. Те се смилат внимателно, за да не загубят ценните си хранителни качества. Логично е, че при консумацията на цели конопени семена тялото изразходва много повече енергия и върши много повече работа, за да усвои всички хранителни компоненти. Конопеното брашно е предложението, което спестява време и усилия на тялото в тази му работа.
Химичен състав на конопеното брашно
Оказва се, че брашното от тази култура има богат хранителен състав. То съдържа:
- аминокиселини, омега-3 и омега-6 мастни киселини;
- мазнини;
- протеини;
- въглехидрати;
- влакна;
- пектини;
- каротеноиди;
- витамини - С, Д, К и група В, особено витамин Е;
- фитин;
- калций;
- фосфор;
- манган;
- сяра;
- желязо;
- хлор;
- магнезий;
- фибри.
Този състав прави конопеното брашно пригодно не само за храна, но и за лечебни цели. Продуктът е хипоалергенен. Почти няма хора, които са алергични към него. Чудесен избор е за болни с непоносимост към храна, като страдащите от цьолиакия. В брашното няма глутен и затова е алтернатива за хората с глутенова непоносимост.
Полезни свойства на конопеното брашно
Тъй като е наситено с витамини и микроелементи, конопеното брашно има благоприятен ефект върху човешкото здраве.
- затруднява развитието на захарния диабет като нормализира нивата на кръвната захар;
- ускорява процесите на метаболизма;
- насърчава подвижността на чревния тракт, прочиства организма от токсини;
- възстановява чревната микрофлора, облекчава запека;
- обвива чревната лигавица и я защитава от паразити;
- елиминира натрупванията в жлъчния мехур, които го задръстват;
- прочиства кръвоносните съдове и укрепва стените им;
- създава баланс в киселата среда на стомаха;
- пречи на развитието на сърдечно-съдови заболявания;
- повишава нивата на хемоглобина в кръвта;
- намалява наднорменото тегло;
- облекчава инфекциите на дихателните пътища;
- повишава прага на физическата издръжливост;
- подпомага заздравяването на раните;
- увеличава лактацията при кърмещите майки, ако се добави към млякото или чая;
- полезно е за здравето на мъжа, тъй като има положително действие върху отделителната система, профилактира простата;
- укрепва общия имунитет на организма.
Особено впечатление в него прави наличието на всички осем незаменими аминокиселини. Това значи, че то е чудесен източник на растителни протеини, а това го прави подходящо за вегетарианско и веганско хранене. Освен това тези вещества са от изключителна важност за благосъстоянието на организма - за сърцето, кръвообращението, мозъка и за всички органи и системи заради силата им на антиоксиданти.
Отрицателно действие на конопеното брашно
Конопеното брашно няма отрицателно действие върху здравето на човека. Въпреки това не е добра идея да се използва като основна съставка на кулинарни ястия. Сочи се като противопоказен продукт при следните случаи:
- индивидуална непоносимост към продукта;
- при холецистит.
Изискване при използването на конопено брашно е да се спазва строго допустимата норма. Тя не бива да надвишава 30 грама. Може да се включи като биологична добавка в супи, гарнитури, сладкиши и млечни продукти.
Използване на конопеното брашно
В кулинарията
Като добавка към храната, конопеното брашно не променя вкуса на основното ястие, нито може да му придаде нотка на пикантност. Може да бъде добър допълнителен източник на витамини и други хранителни вещества.
Самото то има мек, ядков вкус и това го прави идеално за готвене и печене. Всички рецепти с брашно, могат да бъдат обогатени с допълнителна добавка от конопено брашно. То има свързващи свойства, които се дължат на високото съдържание на мазнини в продукта. Може да замести от 10 до 20 процента от основното брашно. Печените изделия получават повече протеини и фибри по този начин.
Цялостна замяна на брашното с конопено не се използва, защото вкусът му е твърде интензивен. Ядковият вкус обаче е особено подходящ за някои ястия. Използва се за храни от пици до кифли. Вместо протеин на прах, може да се добавят няколко лъжици конопено брашно към основното, за да се подобри консистенцията на тестото или да се използва за сгъстяване на супи и сосове. По-малко калорично е от другите брашна.
Ето някои съвета на използване на конопеното брашно:
- Комбинирайте конопено брашно с пшенично при желание за отслабване. Високата му концентрация на въглехидрати действа така, че да засища лесно и за дълго. Особено подходящо е за диабетици с наднормено тегло и тези, които залагат на здравословното хранене.
- Всеки сладкиш с конопено брашно има нужда от пшенично брашно в състава си. Оптималното съотношение е 30 процента конопено брашно към 70 процента пшенично. Ако се увеличи дозата на конопеното брашно, сладкишите ще се разпаднат.
- Ако се сложи в смутито му придава желана консистенция и добавя още хранителни вещества към здравословната напитка.
- Подходящи рецепти за ползването му са също в хляб и кифли, солени пайове и бисквити, пудинги и други тестени изделия, за приготвяне на домашна паста.
В козметиката
Конопеното брашно има основна роля като средство за лечение и подобряване на цвета на кожата. Това е евтин метод за грижа с много ефективни резултати. Използва се като избелваща маска за лице, като скраб за почистване на кожата на лицето и за възвръщане на здравия и жизнен вид на кожата.
Преди използване на конопеното брашно кожата трябва да бъде почистена с тоник или лосион. После се нанася конопеното брашно в доза от 1 лъжица, смесено с 1 чаена лъжичка сода и престоява 1-2 минути, през което време се разтърква по лицето. Отмива се с топла вода.
С тази маска кожата се снабдява с витамин Е и антиоксиданти от конопеното брашно и добива матиран гладък цвят, мимическите бръчки се изглаждат, а акнето се облекчава.
Научи също за ползите от конопонето масло и за конопеното мляко.
Коментари