Слънчогледът е култура, която свързваме основно с олиото, но от него се добиват и други продукти, сред които слънчогледовото брашно. То има своето място сред хранителните продукти, макар да не заема място, каквото има олиото.
Мястото на слънчогледовото брашно сред други видове брашно
В съвременните условия на изобилие на храна, сред многото видове брашна и в конкуренцията на пшеничното брашно, това, което се добива от слънчоглед, трудно е намерило своето запазено място. Изпреварват го също ръженото брашно, царевичното, оризовото. По-популярни от него са кокосовото, сусамовото, бадемовото.
И все пак - слънчогледовото брашно е намерило място сред тях, защото е висококачествен протеинов продукт, източник на чист растителен протеин, незаменем за вегетарианското хранене, както и за консумация от тези, които спазват религиозните пости.
Получаване и химичен състав на слънчогледовото брашно
Слънчогледовото брашно е напълно природен естествен продукт, получен от семената на смлян слънчоглед, семената на който са частично обезмаслени преди това.
По метода на студеното пресоване те се смилат на прах и се превръщат в суровина, източник на растителни протеини. Цветът на брашното с високо качество е съвсем близък до този на семето, или малко по-тъмен. Брашното се смила много фино, придобива деликатен вкус, аромат на слънчоглед и мекота.
Като резултат от преработката на слънчогледово масло, брашното от слънчогледови семки се получава в процеса на пресоване на семената чрез органични разтворители. В резултат на това остатъчното масло в слънчогледовото брашно след пресоване е около 1, 5-2 %.
В слънчогледовото брашно се съдържа и люспа, но не повече от 16 процента, но вече може да се произвежда и брашно без никакви люспи в него.
Въпреки че се прави от семена, които частично са обезмаслени, брашното не е с ниска калоричност. Химическият му състав дори изпреварва този на пшеничното брашно.
На първо място сред елементите е лизинът. Тази незаменима аминокиселина предотвратява инфекции и вирусни атаки. Насърчава и усвояването на калция и синтеза на хормони и ензими.
Метионинът е друга аминокиселина в състава, подобряваща липидния метаболизъм и отлагането на мазнини в черния дроб.
Съдържащият се аргинин стимулира кръвообращението, а хлорогенната киселина е антиканцерогенна.
Отличният химически състав е допълнен от витамините от група В, бета- каротина, витамините А, С и РР, минералите калций, цинк, селен, желязо, фосфор, магнезий и други.
Много важна характерна черта на това брашно е, че на практика не съдържа антихранителни вещества.
Полезни свойства на слънчогледовото брашно
Чист продукт
Този уникален природен продукт не съдържа външни примеси. Той няма нужда от оцветители, консерванти и други вещества за подобряване или запазване.
Слънчогледовото брашно е без глутен
Освен това слънчогледовото брашно е безглутенов продукт, което го прави подходящ за консумация при редица заболявания и състояния, свързани с глутена.
Антивирусни качества на брашното от слънчоглед
Ястията с това брашно се смятат за общо средство за укрепване на тялото при сезонните настинки. Заради диетичните фибри в него се препоръчва като храна за прочистване от токсини.
Ползи за здравето на вътрешните органи
Този продукт се усвоява бързо и лесно от организма и е подходящ при заболявания на бъбреците, стомашно-чревния тракт и белите дробове, както и при обща слабост.
Ползи за здравето на сърцето и сърдечната функция
Ниското съдържание на наситени мазнини и в същото време високото съдържание на здравословни мазнини като омега - 3 и омега-6 мастни киселини подобряват сърдечното здраве и понижават холестерола.
Регулира кръвната захар
Слънчогледовото брашно има нисък гликемичен индекс, което значи, че не предизвиква бързи скокове в нивата на кръвната захар. Това го прави подходяща храна за диабетици и за всички, които искат да поддържат здравословни нива на глюкоза в кръвта.
Противопоказания за употреба и съхранение на слънчогледово брашно
Въпреки че притежава множество полезни вещества, употребата на слънчогледово брашно има доста противопоказания за употреба. То е много висококалорично. Затова тези, които броят калориите и търсят само здравословни нискокалорични продукти, трябва да се откажат от него. Хората с наднормено тегло също не бива да го използват.
Страдащите от възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт трябва да бъдат много внимателни с това брашно, защото то е частично обезмаслено и може да създаде проблем на хората със заболявания на черния дроб, панкреаса и жлъчката.
Трябва да се предвидят и алергични реакции към него.
Съхранението на продукта става задължително в хладни и сухи помещения, в оригиналната опаковка, за да не се окисли от въздуха. Срокът му на годност е до 6 месеца.
Използване на слънчогледово брашно в кулинарията
Приложението на продукта в кулинарията е много широко. Мъфините, хлябът, палачинките, кексът и домашните бисквити ще станат не само по-вкусни, но и по-здравословни с добавка на слънчогледово брашно.
Трябва да се знае, че използването на продукта в естествена форма е много рядко. Обикновено се смесва в равни порции с пшеничено брашно или друго здравословно. Изпечените изделия добиват лек и много пикантен орехов вкус и деликатна ефирна текстура.
От слънчогледово тесто се правят сладкиши с уникален вкус. Халвата е обичана от деца и възрастни, може да се добави към сосове за рибни и месни специалитети.
От него се прави и напитка, която е истинска витаминозна бомба. Брашното се смесва със захар и сол, налива се топла вода и се получава питателна напитка, която може да замени закуската сутрин.
Слънчогледовото брашно като фураж за храна на животните
Този продукт е много познат в животновъдството. Когато се използва за фураж при отглеждането на животни, той подобрява качеството на животинските продукти. Кравите увеличават добива на мляко, то е по-маслено.
Много добро приложение има в отглеждането на птици. Малките пилета се захранват с такова брашно. При отглеждането на птици се препоръчва да се избира брашно с минимално количество люспи в него. Фураж е за хранене на риби.
При животните, както и при хората, трябва да се спазва дневната доза за брашното. На кравите се дават до 3 кг дневно от него, на кокошките носачки до 35 г на ден. През зимата това количество не бива да надвишава 10 г. Това брашно е отлична хранителна добавка, но изисква спазване на предписанията за дозиране, защото прекомерната употреба е вредна.
Какво да приготвим от слънчогледово брашно
Палачинки от слънчогледово брашно
Необходими продукти:
300 г слънчогледово брашно
2 яйца
60 г мед
3 г сол
700 г нискомаслено мляко 1 %
50 г слънчогледово олио
Приготвяне:
Яйцата се разбиват, последователно се добавят медта и солта, а после и млякото. Пресятото брашно се добавя постепенно. В тиган се изсипва лъжичка слънчогледово масло да се разстеле по цялата повърхност и след това се загребва с черпак от тестото. Нужни са около ¾ от вместимостта му за една палачинка. Тестото се разстила по тигана и се пече до златисто от двете страни.
Може да се приготвят кифлички, мъфини, домашна халва със слънчогледово брашно и да се използва за много други рецепти - вкусни и здравословни.
Вижте още:
Коментари