Нахутът е бобово растение с мек вкус, напомнящ вкуса на ядки. Освен че може да се приготвя на нахутени яхнии, супи, салати, този продукт се използва за направата на брашно.
Всъщност брашното от нахут е основна храна в индийската и източната кухня от векове. От него стават вкусни ястия, но то има и друга полза – по-здравословно и питателно е от стандартното бяло брашно от пшеница.
Какви са ползите от брашното от нахут
Най-често брашното от нахут се приготвя от популярния сорт Бенгалски грам. Ползват се и други видове от бобовото растение, като получените брашна се различават до известна степен по цвят и качества. Общото между всички е, че са безглутенови и поради това може да се ползват за приготвянето на ястия, подходящи за хора, които спазват безглутенов режим на хранене.
Това е особено полезно при алергии към глутен, най-вече при заболяването цьолиакия. Освен това брашното от нахут е подходящо за хора, които искат да свалят килограми от теглото си, тъй като то е по-диетично от традиционното пшеничено брашно. Препоръчва се да се ползва и от хора с диабет и затлъстяване, защото не повишава твърде много кръвната захар и подпомага редуцирането на теглото.
Брашното от нахут се отличава с високо съдържание на минерали, витамини и и антиоксиданти. То също е добър източник на фибри и протеини. Последното е много важно за всички, които не ядат месо и млечни продукти и имат затруднения с набавянето на протеини. Изчислено е, че една чаша брашно от нахут може да набави почти 41 % от дневните нужди от протеини – при това става дума за едни от най-добрите растителни протеини.
Това е важно не само за хора, които спазват изцяло растителен хранителен режим, но и за тези, които постят в различни периоди от годината. По време на пости също е трудно набавянето на достатъчно протеини, а те са основен елемент в тялото, който го подпомага да функционира правилно. Протеините участват в много важни процеси, като растежа и възстановяването на клетките, производството на хормони и ензими, укрепването на костите. Затова добавянето на нахутено брашно в режима на хранене при вегетарианство, веганство и пости е отличен начин за набавяне на тези хранителни вещества.
Още причини да консумирате нахутено брашно
Освен изброените плюсове нахутеното брашно носи още редица ползи за тялото. То също е източник на желязо – друг много важен елемент за организма. Желязото пренася кислород и осигурява енергия за работата на всички системи. Така ме включването на нахутено брашно в менюто може да помогне в профилактиката на анемия. То също помага в борбата с високия холестерол.
Това става благодарение на фибрите в нахутеното брашно, които активират свързването на холестерола в червата и предотвратяват абсорбирането му в кръвта. Фибрите имат и още една важна функция – подобряват храносмилането и регулират работата на храносмилателната система. Затова включването на нахутеното брашно в менюто ще има положителен ефект върху дейността на стомаха и червата.
Нахутът осигурява още магнезий – минерал, който е нужен за над 300 биохимични реакции в организма, сред които производството на енергия. Всъщност нахутеното брашно гарантира устойчиви нива на енергия през целия ден, защото то се усвоява бавно от тялото и така гарантира енергиен заряд постоянно.
В брашното от нахут се съдържат много витамини от група В. Сред тях и фолиева киселина (витамин В9), която е нужна за функцията на мозъка, както и витамин В6, който подобрява настроението и пази мозъка от увреждане. Защитна функция за клетките осигуряват и полифенолите, които също се съдържат в нахутеното брашно.
Може ли сами да си направите нахутено брашно
В домашни условия е съвсем лесно да си направите сами нахутено брашно. Трябва ви само сушен нахут и блендер. Започнете да мелите нахута, като не изсипвайте целия пакет, а го поставяйте на части. Дръжте блендера включен, докато не получите прахообразна смес, подобна на обикновено брашно. Не се притеснявайте, ако в нея има едри частици. Ще ги премахнете на следващия етап от приготвянето на нахутено брашно.
Сега ви е нужна цедка или сито. Започнете да пресявате внимателно нахутеното брашно, докато не премине цялото през дребните дупчици. Отгоре ще останат едри частици, които не ви трябват. Вече имате готово нахутено брашно. Поставете го в контейнер или буркан – по ваш избор. Може да го съхранявате така в продължение на половин година. Съдът с брашното трябва да е херметически затворен.
Готовото нахутено брашно е подходящи да замести обикновеното пшеничено почти изцяло. Може да приготвяте от него много различни рецепти, които ще ви изненадат с приятен вкус.
Ако не искате сами да си направите нахутено брашно, или пък ако нямате необходимият уред за смилането му, винаги може да си купите от магазина. Има много видове нахутено брашно на различни производители, като всички са достатъчно добри и имат един единствен недостатък – цената е на този вид брашно е малко по-висока от тази на пшеничените видове брашна.
Какво може да направите с нахутено брашно
Може да направите наистина много неща. Нахутеното брашно може да замести традиционното при приготвянето на всички видове печива – сладкиши и питки например. Може да го комбинирате и с други видове брашна, за да получите по-добри резултати и богати вкусове.
Нахутеното брашно може спокойно да служи и като сгъстител на супи, каши и яхнии, ако не искате ястията ви да са твърде воднисти. Разбира се, тъй като това брашно е типично за индийската кухня, може да приготвите всевъзможни индийски рецепти, в които то се използва. То също е чудесна съставка за направата на панировка за всичко, което може да се панира – зеленчуци, риба, кашкавал, сиренца и въобще – каквото ви хрумне. Полепва идеално по повърхността на продуктите и прави хрупкава коричка.
С нахутено брашно може да направите вкусни и здравословни сладкиши, бисквити, кексове. Естествено, спокойно може да подготвите смес за полезни палачинки, които ще имат отличен вкус.
Не на последно място – задължително трябва да приготвите традиционните източни рецепти за хумус и фалафели, в които също може да се ползва нахутено брашно.
Рецепта за палачинки от нахутено брашно
Палачинките от това брашно може да бъдат гарнирани и със сладки, и със солени топинги. И в двата случая резултатът е чудесен. Ето какво трябва да направите.
Необходими продукти:
1 голяма чаша нахутено брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
щипка сол
1 л мляко (може и растително)
1 с.л. зехтин
Начин на приготвяне:
Смесете в съд, първо, сухите съставки и разбъркайте хубаво. В друга купа разбийте млякото със зехтина. Съберете в един съд сухите съставки с течните. Трябва да се получи рядка смес, каквато е традиционната за приготвяне на палачинки. Ако вашата изглежда твърде водниста или пък много гъста, може леко да промените количествата на брашното от нахут или млякото. Когато имате идеалната смес, може да направите палачинките на тиган по обичайния начин. Идва ред на добавките, които сте си приготвили – сладко, шоколад, сладолед, сирене, кашкавал – каквото пожелаете. И това е една наистина вкусна, полезна и много питателна закуска.
Коментари