Фъстъците (Arachis hypogaea) всъщност са бобови растения, каквито са грах, леща и боб.
Те растат по уникален начин. Започват растежа си като цвете, никнещо над земята, което по-късно поради тежестта си се вкопава и започва да расте под почвата. Именно там започват растежа си и фъстъците.
Има различни видове фъстъци, но най-разпространените по магазините са Вирджиния, Испански фъстъци и Валенсия. Поради високото си съдържание на протеини и богатия си химичен профил, фъстъците се обработват и от тях се правят най-различни продукти, като фъстъчено масло, фъстъчено олио, фъстъчено брашно и др.
Фъстъците са възникнали в Южна Америка, където са съществували от хиляди години. Играли са важна роля в диетата на ацтеките и на останалите местни индианци в Южна Америка и Мексико.
Испанските и португалските мореплаватели, които открили растящите в Новия Свят фъстъци, ги донесли в Африка, откъдето се разпространили и в останалите части на света. Днес водещите производители на фъстъците са Индия, Китай, Нигерия, Индонезия и САЩ.
Състав на фъстъци
Фъстъците са много богати на витамини от В групата, особено на В1, В3 и В9; в сурово състояние са ценен източник на магнезий, желязо и фосфор, цинк и калий. Фъстъците съдържат ресвератрол - естествен антибиотик, който някои растения произвеждат, за да се защитят от бактерии и гъбички.
Фъстъците имат много нисък гликемичен индекс и нисък коефициент на гликемично зареждане - 1, което означава че въглехидратите в тях се смилат много бавно до глюкоза, както и че е нужно да се погълне голямо количество от тях за да се повиши инсулина.
В 100 г фъстъци се съдържат 26.77 г въглехидрати, 45.97 г мазнини и 21.35 г белтъчини.
Избор и съхранение на фъстъци
- Ако купувате фъстъците пакетирани, погледнете дали опаковката е херметически затворена, за да сте сигурни, че няма следи от влага.
- Ако е възможно, помиришете фъстъците, за да се убедите, че не са се развалили.
- Маслото от фъстъците трябва да се постави веднага в хладилник след като вече е било отворено.
Фъстъците са податливи на бързо разваляне, заради съдържащите се в тях гъбички, но за съжаление в начална фаза това е невидимо за човешкото око. Затова по време на избора им човек трябва да бъде с повишено внимание и да купува само фъстъци с ясно установен произход.
Суровите фъстъци се съхраняват задължително в хладилник. Ако все още са в своята кадифена обвивка, те могат да издържат в охладено състояние до 9 месеца. Без обвивката си суровите фъстъци издържат три пъти по-малко. Замразени се запазват до половин година.
Печените фъстъци се съхраняват на студено и сухо място, което е напълно недостъпно за насекоми и гризачи.
Фъстъци в кулинарията
Фъстъците могат да се консумират самостоятелно между храненията; използват се за добавка на редица салати; варени фъстъци се използват в зеленчукови блюда или се пасират на пюре. Фъстъците влизат в състава на много сладкиши и десерти. От фъстъците се прави фъстъчено брашно, фъстъчено олио и фъстъчено масло.
Стритите едри семена на фъстъците се употребяват за поръсване на сладки и солени печива. В кулинарията фъстъците понякога заместват лешници и бадеми за направа на сладкарски произведения.
Ползи от фъстъци
- Фъстъците са изключително полезни за сърцето. Фъстъците са богати на мононенаситени мазнини - типът мазнини, преобладаващи в здравословната диета на хората от средиземноморските райони. Освен това тези ядки са богат източник на витамин Е, ниацин, фолат, протеин и манган. При проведено изследване, включващо над 86 000 жени, се установява, че ядките понижават значително риска от сърдечносъдови заболявания.
- Фъстъците действат като антиоксидант. Те не само, че съдържат oleic acid - здравословната киселина, съдържаща се в зехтина, но са и толкова богати на антиоксиданти, колкото са и голяма част от плодовете.
- Фъстъците са ключът към здравето на сърцето ни! След направени най-различни проучвания, учените съветват, че за понижаване на риска от сърдечносъдови и коронарни сърдечни болести е достатъчно да приемате по една шепа фъстъците или други ядки, или по една лъжица фъстъчено масло поне четири пъти в седмицата.
- Понижават риска от сърдечен удар. При проведени при животните изследвания се оказва, че благодарение на съдържащия се във фъстъците флаваноиди, наречен ресвератрол, рискът от сърдечен удар се понижава до 30% за хората, консумиращи често фъстъци.
- Предпазват от рак на дебелото черво. Приемът на фъстъците 2 или повече пъти седмично се свързва с 58% понижен риск от рак на колона при жените и с 27% при мъжете.
- Защитават ни от Алцхаймер и от други свързани с възрастта проблеми. Приемащите храни, съдържащи най-голямо количество ниацин (има го в изобилие във фъстъците), имат 70% по-малка вероятност да развият Алцхаймер в сравнение с тези, които консумират бедни на ниацин храни.
- Предпазват от напълняване. Макар да е известно, че ядките ни даряват с много сърдечносъдови предимства, ние често ги избягваме, защото се притесняваме да не надебелеем. При наскоро проведено изследване обаче се оказало, че хората, приемащи поне два пъти седмично ядки са по-малко склонни към напълняване в сравнение с тези, които въобще не хапват ядки.
Вреди от фъстъци
Макар алергични реакции да могат да се получат от почти всякакъв вид храна, е известно, че някои храни са свързани с повече алергии от други. Около 90% от хранителните алергии се асоциират с 8 вида храна: ядките от дърветата, рибата, ракообразните, краве мляко, кокошите яйца, соевите продукти, фъстъците и пшеницата.
Фъстъците освен това са сред малкото храни, съдържащи оксилати - природни субстанции, намиращи се в растенията, животните и човешкото тяло. Когато те станат много концентрирани в телесните течности, те кристализират и могат да доведат до някои здравни проблеми. Поради тази причина хора, имащи проблеми с бъбреците или жлъчката, трябва да избягват приема на фъстъци.
Ако обичате фъстъци, разгледайте тези рецепти с фъстъци.
Коментари